XXIX OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCA
TOWARZYSKIEGO O PUCHAR PROF. MARIANA WIECZYSTEGO

Kraków, 18-19 stycznia 2003

Współczesny taniec towarzyski w Polsce zmienia się na lepsze. Polskie pary tańczą coraz lepiej, coraz efektowniej i osiągają znaczące sukcesy na arenach międzynarodowych. Nie byłoby dzisiaj tego wszystkiego, gdyby w trudnych latach powojennych nie pojawiła się w postać Profesora Mariana Wieczystego, który wbrew wszystkiemu i wszystkim propagował ideę nauki i rozwoju tańców towarzyskich w Polsce. Dlatego raz do roku w rocznicę imienin Profesora Mariana Wieczystego wszyscy umawiamy się, że rozegramy turniej szczególny, gdzie królują przepisy opracowane przez samego Profesora. Ogromna frekwencja par oraz udział znakomitej większości polskich sędziów dowodzi, że idee Profesora są wśród nas ciągle żywe oraz pozytywnie odbierane przez kolejne pokolenia naszych tancerzy.

W czym tkwi sedno zamysłu Profesora? Ano w tym, żeby rozegrać turniej, w każdym tańcu z osobna. W tym, żeby nawet najbardziej zaawansowane w umiejętnościach tanecznych pary zaprezentowały się w repertuarze podstawowym. W tym, żeby polskie tańce narodowe były obecne na turnieju tańca towarzyskiego. Te wszystkie idee udało się organizatorom tegorocznego XXIX Pucharu Prof. Wieczystego zrealizować i znakomicie zaprezentować. Serdecznie dziękujemy im za to.

Od soboty 18 stycznia br. do późnego wieczora w niedzielę 19 stycznia 2003 r. Kraków stał się Mekką tańca towarzyskiego w Polsce. Chciałby się powiedzieć, że "od bladego świtu zastępy par tanecznych z całej Rzeczpospolitej szturmowały halę 'Korony' w Krakowie by zmierzyć się w szlachetnej rywalizacji na umiejętności taneczne". Chętnych było tyle, że jeden "plac boju" okazał się za mały, dlatego eliminacje zostały rozegrane na dwóch parkietach, a na wieczorną galę finałową pozostali najlepsi z najlepszych.

Kto nie usłyszał poloneza zaczynającego się od dźwięków hejnału mariackiego, kto nie zobaczył dumnie wkraczających na parkiet zwycięskich finałowych par. Kto wreszcie nie zobaczył najliczniejszego grona znakomitych sędziów wnoszących Puchary Profesora Mariana Wieczystego, Ten nie zrozumie niepowtarzalnej, jedynej w swoim rodzaju amtosfery, która panuje na tym turnieju. Tutaj wszystko odbywa się zgodnie z blisko 30-letnią tradycją, do której należy zwyczaj, że po prezentacji wszystkie pary ruszają w jednym momencie w tan w rytm walca wiedeńskiego. Nieodmiennie od zawsze widok tak ogromnej liczby par wirujących jednocześnie na parkiecie wzbudza wśród publiczności zachwyt i przyprawia o szybsze bicie niejedno serce, a to dopiero początek atrakcji.

W części turniejowej zaprezentowały się najlepsze pary z poszczególnych kategorii, klas i tańców. Każda z tych par to para zwycięska, jeżeli spojrzeć na fakt, że w pokonanym polu pozostawiła kilkadziesiąt, a w niektórych klasach ponad sto par. Serce rośnie jak popatrzeć na młode czternasto-pietnastoletnie pary, na ich elegancję, ogromne już umiejętności, pewność siebie i styl w jakim sięgnęły po tegoroczne Puchary Wieczystego. Znakomita krakowska publiczność aplauzem nagradzała, każdy występ par w kategoriach dorosłych, ale z najżywszą reakcją widowni spotkały się pary występujące w najwyższych klasach i nie ma co się dziwić, bo w klasie S zobaczyliśmy jedne z najlepszych polskich par.

Znakomitym posunięciem organizatorów było zaprezentowanie szerokiej publiczności polskich tańców narodowych w wersji turniejowej. Od zawsze Prof. Wieczysty zabiegał o to, żebyśmy znali i tańczyli polskie tańce narodowe. Na Pucharze okazało się, że "ogniście i z przytupem" wykonane mazury, krakowiaki czy oberki zostały nagrodzone gromkimi brawami publiczności.

W uzupełnieniu dodam także informację o sportowej stronie tego turnieju. Na około 600 par , które uczestniczyły w tegorocznej edycji Pucharu Wieczystego, blisko 100 par (1/6 uczestników !!!) otrzymało wyższe klasy taneczne, a następne 100 par posiada 200 punktów na wyższą klasę, a brakuje im tylko miejsc na podium.

Mam pełną świadomość, że słowa nigdy nie oddadzą w pełni tego co działo się na tegorocznym Pucharze Wieczystego, dlatego już dzisiaj zapraszam Wszystkich do Krakowa za rok na XXX Jubileuszowy Puchar Prof. Mariana Wieczystego.

Mirek Wolak

Komplet wyników z Pucharu Zainteresowani znajdą w dziale Turnieje.


Już za dwa dni rozpoczyna się w Krakowie:

XXIX OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCA
TOWARZYSKIEGO O PUCHAR PROF. MARIANA WIECZYSTEGO

Kraków, 18-19 stycznia 2003
.

Główny organizator tego turnieju Pan Andrzej Golonka ma w związku z tym kilka informacji dla uczestników turnieju:

Aktualnie w poszczczególnych kategoriach i klasach jest zarejestrowana następująca liczba par:

SOBOTA, 18.01.2003

NIEDZIELA, 19.01.2003


Nawet jeden dzień nie można się spóźnić z opublikowaniem wyników w tym serwisie, bo już skrzynka pocztowa (e-mail) jest wypełniona ponagleniami począwszy od tych grzecznych w stylu: "Przepraszam kiedy opublikuje Pan wyniki?", a na tych bardziej bardziej bezpośrednich skończywszy: "Hej koleś co z tymi wynikami?" albo "Pobudka, śpi Pan jeszcze, niech się Pan obudzi, wczoraj był turniej, a wyników nie ma."

A więc proszę bardzo oto wyniki z:
VII Zimowego Turnieju Tańca Towarzyskiego - Kraków, 12.01.2003

Wszystkich tych którzy się zestresowali późnym opublikowaniem wyników, a także pozostałych, dla których nie było to powodem do stresu serdecznie zapraszam do Galerii zdjęć, gdzie można obejrzeć fotografie Pana Stanisława Ziaji z MISTRZOSTW POLSKI PAR ZAWODOWYCH - Kraków 5.01.2003Grzegorz Gargula

Przed Pucharem Wieczystego - rozważania o repertuarze tanecznym

Zbliża się wielkimi krokami kolejny Puchar Wieczystego. Jak zwykle w rocznicę śmierci Profesora spotykają się w Krakowie pary taneczne, nauczyciele tańca, działacze, by uczcić Jego pamięć biorąc udział w turnieju, o unikalnym regulaminie. Regulamin ten zawiera bowiem dwie główne myśli Profesora: rywalizację w każdym tańcu osobno oraz promowanie piękna tańca, opartego o podstawowe figury taneczne.

Miałem okazję pełnić funkcję sędziego repertuarowego w tym turnieju przez szereg lat, opracowywałem ostatni wykaz figur podlegających ograniczeniom, toteż problematyka repertuaru tanecznego nie jest mi obca. Postanowiłem zatem podzielić się kilkoma refleksjami, związanymi z tym zagadnieniem, w postaci odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w rozmowach kwestie.[...]

[Cały artykuł sędziego Grzegorza Garguli]


Krakowscy organizatorzy turniejów nadal są w znakomitej formie. Już w najbliższą niedzielę 12.01.2003 odbędzie się w Krakowie:

VII ZIMOWY TURNIEJ TAŃCA TOWARZYSKIEGO,

na który zaprasza Klub Tańca Towarzyskiego "STYL".
[Szczegółowe informacja o turnieju...]


A już za dwa tygodnie 18-19.01.2003 (sobota, niedziela) czeka nas kolejna edycja

XXIX OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU TAŃCA
TOWARZYSKIEGO O PUCHAR PROF. MARIANA WIECZYSTEGO
.

[Zaproszenie i regulamin Pucharu...]
[Zaproszenie i regulamin Pucharu... - wiecz03r.doc (do ściągnięcia 144,8 KB)]


Nowy 2003 Rok w Krakowie rozpoczął się od wysokiego tonu. W niedzielę (5.01.2003) sympatycy tańca mieli możność zobaczyć w akcji najlepsze polskie pary zawodowe. To właśnie w gród Kraka został wybrany na miejsce rozegrania

MISTRZOSTW POLSKI PAR ZAWODOWYCH
W STYLU STANDARDOWYM I LATYNOAMERYKAŃSKIM

Par Zawodowych w Polsce nie mamy zbyt wielu, ale te które zaprezentowały się krakowskiej publiczności dostarczyły niezapomnianych wrażeń artystycznych i estetycznych. Pierwsze zaprezentowały się pary standardowe. Bezapelacyjnie najlepszą okazała się para z Olsztyna Krzysztof i Dorota Trętowscy. Drugie miejsce przypadło parze Tomasz Konury - Justyna Kozińska ze Szczecina, a trzecie Marcinowi i Sylwii Ścieglińskim z Warszawy.
Po doskonałych występach standardowych, wszyscy ze szczególną atencją oczekiwali na to co pokażą pary latynoamerykańskie, a szczególnie para Mistrzów Świata Michał Malitowski wraz nową partnerką Joanną Leunis. To co pokazali wywołało euforię na widowni. Ludzie wstali z miejsc i na stojąco oklaskiwali każdy krok, każdy obrót i każdą ewolucję Michała z Joanną. Ich zwycięstwo ani przez moment nie podlegało żadnej dyskusji. Otrzymali komplet 'jedynek' w każdym tańcu od każdego sędziego. Jak podkreślano w kuluarach turnieju, ogromnie cieszymy się, że tak znakomita para reprezentuje Polskę na zawodowych parkietach tanecznych świata.

Mistrzostwa Polski Par Zawodowych zostały rozegrane w Gali Finałowej
III Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego "LATINA 2003".
Od samego rana blisko 200 par tanecznych rywalizowało o jak najlepsze miejsca, o prestiż i o punkty. Przypomnę tylko, że od 1 stycznia 2003 obowiązują nowe przepisy dotyczące rozgrywania turniejów tanecznych. Z jednej strony można zdobyć teraz więcej punktów, a z drugiej nie ma pobłażania dla par przekraczających repertuar. Dość powiedzieć, w jednej z kategorii dwie zwycięskie pary finałowe zostały zdyskwalifikowane za repertuar i nie otrzymały ani jednego punktu do klasyfikacji.
Wyniki:
MISTRZOSTWA POLSKI ZAWODOWYCH PAR TANECZNYCH
III Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego "Latina 2003"


Jeszcze w uszach brzmią dźwięki sylwestrowych szaleństw, a już w najbliższą niedzielę 5 stycznia 2003 r. odbędą się w Krakowie dwa turnieje ("dwa w jednym"):

III Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego "LATINA 2003"
oraz
MISTRZOSTWA POLSKI PAR ZAWODOWYCH
w tańcach latynoamerykańskich i standardowych

[Szczegółowe informacje o Mistrzostwach i Turnieju...]


Archiwum Aktualności:
grudzień 2002, listopad 2002, październik 2002,
wrzesień 2002, sierpień 2002, lipiec 2002,
czerwiec 2002, maj 2002, kwiecień 2002,
marzec 2002, luty 2002, styczeń 2002,
grudzień 2001, listopad 2001, październik 2001,
wrzesień 2001, sierpień 2001, lipiec 2001,
czerwiec 2001, maj 2001, kwiecień 2001,
marzec 2001, luty 2001, styczeń 2001,
grudzień 2000


Maciej Felzanowski
Beata Andrusiów

Fot.Stanisław Ziaja