OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TAŃCA "eMiKa 2009"
Tarnów, 23 maj 2009 r.

W ostatnią sobotę Tarnów był miejscem zmagań par tanecznych, gdzie Państwo Zyznarowie z klubu "eMiKa Pałac Młodzieży" zorganizowali i przeprowadzili Festiwal Tańca Towarzyskiego "eMiKa 2009". Państwa Zyznarów wspomniałem na początku tej krótkiej relacji nieprzypadkowo, bo jak się okazało w trakcie turnieju właśnie obchodzili 15-lecie pracy z tarnowską młodzieżą taneczną. Feta jubileuszowa nie została zaplanowana i wpisana do programu turnieju, ale wdzięczni wychowankowie nie pozwolili swoim nauczycielom zapomnieć o tej okrągłej rocznicy i serdeczne podziękowania, jubileuszowy bukiet kwiatów oraz mnóstwo uścisków były jakże miłym akcentem tego turnieju.
Same zmagania turniejowe miały normalny, sportowy i artystyczny przebieg. Każdy Kto tańczył w Tarnowie w ostatnią sobotę (a także na wielu poprzednich turniejach) powie, że jak zwykle turniej został dobrze przygotowany (dekoracja, wystrój sali, światło, muzyka) i sprawnie przeprowadzony, a nagrody finansowe (!) i rywalizacja o nie w klasie A dodały tylko właściwego smaczku temu turniejowi. Obok nagród pary powalczyły też o punkty i klasy, a najwyższą z nich, klasę A Latin uzyskała para Mariusz Rajca i Olga Zinchenko (IDEA Kraków) - parze serdecznie gratuluję i życzę dalszego rozwoju i sukcesów.

Mirek Wolak


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TAŃCA ZABRZE 2009
IDSF OPEN ST, IDSF INTERNATIONAL OPEN LA
Grand Prix Polski Youth, Junior II ST/LA
Zabrze, 16-17 maj 2009 r.

Trzeci turniej w przeciągu jednego miesiąca i trzeci sukces polskich par młodzieżowych! Po niezwykle udanych Mistrzostwach Europy "Youthów" i Grand Prix Polski (obydwa turnieje w Krakowie) kolejne sukcesy święciły nasze pary na Międzynarodowym Festiwalu Tańca ZABRZE 2009. Tym razem poprzeczka została zawieszona na poziomie ISDF Open Standard. Do rywalizacji przystąpiły 44 pary z Polski i krajów ościennych tj. Czech, Słowacji i Ukrainy. Z zaciętej rywalizacji zwycięsko wyszła para z Czech Martin Houska i Andrea Trestiková, a za raz za nimi uplasowały się dwie nasze "eksportowe" pary Jacek Jeschke i Wiktoria Wior oraz Dariusz Myćka i Hanna Żudziewicz. To naprawdę kolejny, znaczący sukces tych dwóch, niezwykle uzdolnionionych par młodzieżowych, podkreślmy to, sukces odniesiony w kategorii par dorosłych! Z redakcyjnego obowiązku dodam jeszcze, że niejako "na rozgrzewkę" pary powyższe wygrały Grand Prix Polski Standard par młodzieżowych, a na trzecim miejscu znalazła się para Jan Borecki i Anna Khrycheva, która dla odmiany w tańcach latynoamerykańskich w GPP Youth była druga. Gdyby ta relacja z Międzynarodowego Festiwalu Tańca miała dotyczyć tylko sukcesów polskich par, to pewnie w tym miejscu należałoby ją zakończyć, ale w Zabrzu zatańczyły jeszcze znakomite pary dorosłe w konkurencji IDSF International Open Latin. Tutaj niestety nie odnotowaliśmy żadnych sukcesów, bo trudno za takie uznać miejsce półfinałowe dla najlepszej polskiej pary tego turnieju. Pod nieobecność polskiej czołówki (żadna para z finału MP Latin nie wystąpiła w Zabrzu) zwycięstwo odniosła para reprezentująca Niemcy: Sergey Tatarenko i Viktoria Tatarenko, a kolejne trzy miejsca wywalczyły pary z Rosji: Alexandr Makarov - Anastasiya Balaeva, Philipp Brykov - Olga Tarasovaseva, Sergey Gusev i Anastasia Usoltseva. Stawkę finałową uzupełniły para słowacka Jiri Hein - Lucia Krncanova oraz znana czeska para Rodim Pradka i Katerina Kolmanova, a do rywalizacji przystąpiło 49 par.

Mirosław Wolak


CRACOW DANCE FESTIVAL
Grand Prix Polski Juniorów II ST/LA, Grand Prix Polski Młodzieży ST/LA
Puchar Okręgu Małopolskiego
Kraków, 9-10 maja 2009 r.

Pierwszy CRACOW DANCE FESTIVAL przeszedł do historii. W ramach Festiwalu rozegrano Grand Prix Polski Juniorów II i Młodzieży oraz Puchar Okręgu Małopolskiego PTT. Turniej został zorganizowany przez Klub Tańca Towarzyskiego M-TEAM Kraków (debiutujący w roli organizatora!) oraz Sportowy Klub Taneczny TK na hali KS "Korona" na Krakowskim Podgórzu. Mimo sporej wielkości przedsięwzięcia w żadnym miejscu nie było widać "debiutanckiej tremy" organizatora. Wszystko odbyło się zgodnie z planem i stosownie do rangi takiego turnieju. Sala została właściwie udekorowana, oświetlona i nagłośniona. Pary zatańczyły na dużym parkiecie, w miłej, sympatycznej i turniejowej atmosferze.
Przejdźmy teraz do sportowej części tego wydarzenia.
Grand Prix Polski we wszystkich rozegranych kategoriach i klasach (junorzy II St/La i młodzież St/La) zostało zdominowane przez klub CLASSIC Warszawa, który wystąpił w swoim najmocniejszym składzie z Mistrzami Europy, Vicemistrzami Świata i Mistrzami Polski na czele. Wymienię tylko zwycięzców poszczególnych kategorii i klas GPP: Paweł Urbański - Karolina Szostek, Adrian Kopczyński - Natalia Głębocka, Jacek Jeschke - Wiktoria Wior, Michał Urbański - Ewelina Mikołajewska wszyscy CLASSIC Warszawa. Honoru Krakowa i szeroko pojętej okolicy (czyli Okręgu Małopolskiego PTT) dzielnie broniła para Szymon Sabatowicz i Natalia Krzysztoń z klubu Małopolskie Centrum Tańca Kraków wydzierając "classicowcom" medal srebrny w kategorii Juniorów II w tańcach latynoamerykańskich. Ten niewątpliwy sukces oraz wcześniejsze bardzo dobre występy tej pary w kraju i zagranicą zostały zauważone i nagrodzone przez Zarząd Okręgu Małopolskiego PTT stosownym dyplomem i nagrodą.
Niezbyt miłą niespodzianką dla Organizatorów i krakowskiej publiczności ze strony par (a może klubów i szkół tańca?) była stosunkowo niska frekwencja, tak na GPP jaki i w Pucharze Okręgu Małopolskiego PTT. Trudno tu podać przyczyny takiego stanu rzeczy, może to przypadek, a może obawa przed porażką, czy może jakaś "wyższa polityka klubowa", której nie sposób zrozumieć powoduje absencję par na bardziej wymagających turniejach. Hm, ...
Z pewnym rozrzewnieniem wspominam nie tak znowu odległe czasy, gdy parkiety Mistrzostw Okręgu czy Pucharów Okręgu obok Pucharu Wieczystego były miejscem zażartej rywalizacji między parami i klubami, a nie... fora internetowe :-).

Mirosław Wolak


Mistrzostwa Europy IDSF Młodzieży Standard
Kraków, 25 kwietnia 2009 r.
w TVP Kraków !

I CZĘŚĆ: Piątek, 8 maja 2009 r. godz. 19:00
II CZĘŚĆ: Piątek, 15 maja 2009 r. godz. 19:00


XI Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego TRZEBINIA '2009
Trzebinia, 2 maja 2009 r.

Wydawałoby się, że 2 maja, środek długiego weekendu to ryzykowny termin na organizację turnieju. A jednak życie pokazało, że Organizatorzy z Trzebini trafili w przysłowiową "dziesiątkę"! Okazało się, że właśnie wczorajsza sobota była optymalnym terminem dla ponad 200 par z 59 klubów i szkół tanecznych. Tak liczna frekwencja spowodowała, że rywalizacja w poszczególnych kategoriach i klasach była bardzo zacięta i przyniosła mnóstwo punktów parom oraz osiem przeklasyfikowań do wyższych klas w tym dwie A klasy! Myślę, że nie tylko termin tego turnieju, ale także wzrastająca z roku na rok renoma i dobra organizacja tego turnieju przyciąga do gościnnej Trzebini tak liczne rzesze par. Z tego miejsca gratuluję Organizatorom udanego turnieju i życzę w następnych latach równie udanych i trafionych imprez tanecznych.

A już za tydzień kolejne zmagania turniejowe odbędą się w Krakowie.
Na CRACOW DANCE FESTIVAL, 9-10 maja 2009 r. zapraszają M-TEAM Kraków oraz Sportowy Klub Taneczny TK. W ramach Festiwalu zostaną rozegrane Grand Prix Polski Juniorów II ST/LA, Grand Prix Polski Młodzieży ST/LA (tutaj liczymy na udział polskich Mistrzów Europy!) oraz Puchar Okręgu Małopolskiego.
Szczegółowe informacje na temat CRACOW DANCE FESTIVAL można znaleźć na oficjalnej stronie Festivalu: www.dancefestival.pl.

Mirek Wolak


JACEK JESCHKE - WIKTORIA WIOR
M I S T R Z A M I    E U R O P Y ! ! !

Mistrzostwa Europy IDSF Młodzieży Standard
Kraków, 25 kwietnia 2009 r.


Jacek Jeschke i Wiktoria Wior w sobotę wieczorem w Krakowie zostali Mistrzami Europy Młodzieży w Tańcach Standardowych. Byli naszymi głównymi faworytami do medalu i nie zawiedli. Jak wiadomo faworytom nie jest łatwo, przekonało się o tym wielu sportowców, ale Jacek i Wiktoria wytrzymali tę presję i w porywającym stylu wywalczyli złoty medal dla siebie i dla Polski. Mieli przeciwko sobie mistrzów i vicemistrzów krajowych z 26 europejskich państw, w tym znakomite pary z Rosji, Włoch, Danii, Ukrainy, Łotwy, Mołdawi i Estonii, a jednak hymnem, który zabrzmiał w Hali Sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego był "Mazurek Dąbrowskiego". Łza się w oku zakręciła niejednemu, gdy Nasi - Jacek i Wiktoria stali na najwyższym stopniu podium, a sala śpiewała na stojąco "Jeszcze Polska nie zginęła...". Ręce same składają się do oklasków. Brawo! Brawo! Brawo!
W tym miejscu trzeba także wspomnieć o ogromnym sukcesie drugiej polskiej pary Dariusza Myćki i Hanny Żudziewicz, która z tańca na taniec zadziwiała nas coraz bardziej, awansując pewnie w ślad za Jackiem i Wiktorią do kolejnych rund. W momencie, gdy wydawało się, że finał to szczyt marzeń dla Darka i Hani, włączyli się Oni bardzo mocno do rywalizacji o brązowy medal. Naprawdę niewiele zabrakło, a mielibyśmy dwa medale Mistrzostw Europy w Krakowie. A tak, skończyło się na złocie Jacka i Wiktorii oraz znakomitym IV miejscu Darka Myćki i Hani Żudziewicz. Jest w tym chyba jakieś prawo serii, bo ich starsi koledzy Michał Malitowski - Joanna Leunis są Mistrzami Świata Zawodowców w "łacinie", a para Surkov - Melnicka jest IV na świecie w tym stylu.
A propos tych wyników, jeśli dodamy do tych sukcesów tytuł Wicemistrzów Świata Adriana Kopczyńskiego i Natalia Głębockiej (w kategorii Juniorów Starszych w 10 Tańcach), to możemy śmiało powiedzieć: mamy mistrzowskie pary na światowym poziomie! Tak dobrze jeszcze nie było. To co kilka lat temu wydawało się niemożliwe, niejako zarezerwowane dla innych nacji, staje się teraz naszym, polskim udziałem. Wydaje się, że trzeba się z tego cieszyć, mocno trzymać kciuki za kolejne sukcesy polskich par na najważniejszych parkietach świata.

Mirek Wolak

Wyniki: tutaj... i tutaj...


Zapraszamy na Mistrzostwa Europy IDSF
i Grand Prix Polski w Tańcu Towarzyskim
Kraków, 25-26 kwietnia 2009 r.

Hala Sportowa Uniwersytetu Ekonomicznego
Kraków, ul. Rakowicka 27
Mistrzostwa Europy zostały objęte Patronatem
Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego.

Sądząc po ostatnich wynikach naszej polskiej pary Jacek Jeschke-Wiktoria Wior na największych światowych turniejach mamy nadzieję, że będziemy świadkami wspaniałego widowiska i zdobycia tytułu mistrzowskiego dla Polski.
25 kwietnia cała taneczna Polska przyjeżdża do Krakowa!

PROGRAM
25.04.09 SOBOTA
Mistrzostwa Europy IDSF w tańcu towarzyskim
- eliminacje - godz. 13.00
- GALA WIECZORNA - godz. 18.30
26.04.09 NIEDZIELA
Grand Prix Polski Dorosłych w stylu Latin
- GALA WIECZORNA - godz. 18.30

Pozostałe informacje na www.taniec-mistrzostwa.pl


Życzenia Świąteczne

Pełnych spokoju i radości Świąt Wielkanocnych,
dobrego wypoczynku w rodzinnym gronie
oraz optymizmu, energii i wielu sukcesów
na parkietach całego świata życzy Wszystkim

Mirek Wolak z Rodzinką


W Brnie w dniach 3-5 kwietnia 2009 r. odbył się międzynarodowy turniej BRNO OPEN 2009 - jedna z największych imprez tanecznych w Europie. W rywalizacji tanecznej wzięły udział zarówno pary amatorskie, jak i zawodowcy. Wśród reprezentantów Polski nie zabrakło także par z Małopolski. W kategorii JUNIOR II zwyciężyła (!) para Szymon Sabatowicz - Natalia Krzysztoń z klubu Małopolskie Centrum Tańca. Warto zauważyć, że jest to kolejny, międzynarodowy sukces tej pary. Zwycięzcy mieli pokaz na gali wieczornej z udziałem czeskiej TV oraz wielu przedstawicieli VIP.
Natomiast w ramach IDSF International Open Latin, para Andrzej Suchocki & Natalia Piecewicz IDEA Kraków zajęła 19 miejsce na 105 startujących par. Pozostałe nasze pary uplasowały się na 86 m. Paweł Tekiela & Magdalena Piątek oraz na 87-89 m. Wiktor Chlebek & Dominika Necka.
Dla zainteresowanych podaję link do strony turnieju: www.brnoopen.cz


Z ostatniego weekendu

W sobotę odbył się w Nowym Sączu XVI (szesnasty!) Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Dyrektora Małopolskiego Centrum Tańca SOKÓŁ w Nowym Sączu. Jak zwykle impreza została przygotowana i przeprowadzona prefekcyjnie pod kierownictwem P. Romana Piechocińskiego, do czego zresztą już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Organizatorzy z Nowego Sącza od lat goszczą pary w nowej, przestronnej hali z odpowiednim zapleczem, co pozwala skupić się parom na rywalizacji tanecznej, bo wszystkie inne rzeczy są przygotowane na odpowiednio wysokim poziomie. Na turnieju w Nowym Sączu sypnęło punktami i klasami, a szczegóły jak zawsze są dostępne w dziale Kalendarz i wyniki.

"Nie samym tańcem towarzyskim (sportowym) człowiek żyje". I w duchu tej maksymy chciałbym wszyskich poinformować, że w ostatnią sobotę 4 kwietnia 2009 r. w Radomiu odbyły się KRAJOWE MISTRZOSTWA POLSKI IDO BREAK DANCE, BELLY DANCE, TAP DANCE, SYNCHRO DANCE, TECHNO. Tym przyjemniejsza to dla nas informacja, że nasza krajanka Rozalia Walocha reprezentująca AS SPORT z Krakowa zajęła I miejsce w kategorii powyżej 15 lat w dwóch konkurencjach: Belly Dance (taniec brzucha) i Belly Dance Show. Szczegółowe wyniki tych mistrzostw są opublikowane w portalu Dance.pl, a informacje i ciekawostki o orientalnym tańcu brzucha można "wygooglować" w internecie podając hasło: belly dance.

Mirek Wolak


F O R U M    R O Z S Z Y F R O W A N E ! ! !
W dniu jutrzejszym tj. 1 kwietnia 2009 r. co godzinę dla pierwszych 10 internautów, którzy wejdą na Forum dokładnie o pełnej godzinie przy "najbardziej gorących wpisach" pokażą się dane osób, które były autorami tych wpisów.
UWAGA !
Jeśli nie udało Ci się być wśród "szczęśliwej dziesiątki" tej godziny, spróbuj ponownie za godzinę, może szczęście uśmiechnie się do Ciebie i Ty poznasz wszystkie tajemnice forum tanecznego.


Po Mistrzostwch i po Smoku w Krakowskiej Czapeczce

Sezon Mistrzostw Polski mamy już za sobą. W tym roku możemy powiedzieć, że były one dla nas lepsze niż poprzednie, a to przede wszystkim za sprawą Andrzeja Suchockiego i Natalii Piecewicz z klubu IDEA Kraków, którzy zdobyli pierwszy od wielu lat medal (brązowy) dla naszego okręgu i to w najbardziej prestiżowej kategorii par dorosłych. Na medal srebrny w tańcach latynoamerykańskich Junior II spisali się Szymon Sabatowicz i Natalia Krzysztoń z Małopolskiego Centrum Tańca z Krakowa.
W pierwszej dziesiątce MP par dorosłych w "łacinie" uplasowali się Krzysztof Pściuk i Monika Heinze IDEA Kraków oraz ponownie para Sabatowicz-Krzysztoń w 10 tańcach juniorów starszych. Kilka kolejnych naszych par zaliczyło występy w ćwierćfinałach MP. Krótko mówiąć jest lepiej, ale nie aż tak dobrze, żeby za rok nie mogło być jeszcze lepiej, czego parom i nam serdecznie życzę.
Po tym mistrzowskich zmaganiach czas na chwilę powrócić do rywalizacji turniejowej tej codziennej, no powiedzmy cotygodniowej. Już po mistrzostwach odbyły się w naszym okręgu trzy turnieje: w Myślenicach tydzień temu oraz Smok Wawelski i Krakowska Czapeczka w Krakowie. Cechą wyróżniającą te turnieje, jest wysoka frekwencja par, co przełożyło się na spore emocje oraz dużą liczbę zdobytych punktów i klas. Na Smoku mieliśmy także cały blok (6 różnych kategorii!) par z kategorii Hobby, co świadczy o tym, że ten typ rywalizacji tanecznej w Krakowie, ale także i w Polsce rozwija się i ma się coraz lepiej. Mam nadzieję, że już wkrótce ukaże się osobny artykuł na ten temat (tekst został już zamówiony).
W następny weekend mamy turnieje w Nowym Sączu, Krakowie i Rzeszowie. Szczegółowe informację na ich temat jak zwykle można znaleźć w dziale:
Kalendarz i wyniki.
Natomiast już po Świętach Wielkanocnych czeka nas w Krakowie nie lada gratka w postaci MISTRZOSTW EUROPY MŁODZIEŻY IDSF STANDARD oraz GRAND PRIX POLSKI Par Dorosłych ST + LA. Oba te prestiżowe turnieje odbędą się w Krakowie na Hali Sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w dniach 25-26 kwietnia 2009 r. Już teraz zapraszam na stronę Mistrzostw Europy pod adresem:
http://www.taniec-mistrzostwa.pl

Mirosław Wolak


Mistrzostwa Polski PTT i FTS w 10 Tańcach
Młodzież, Junior I, Seniorzy
Ostrołęka, 8 marca 2009 r.


Wyniki: Młodzież
I m. Jeschke Jacek, Wior Wiktoria - CLASSIC Warszawa
II m. Milcarz Paweł, Kaczorowska Agnieszka - CORTE Warszawa
III m. Le Michał, Durańska Kamila - DUET Warszawa
IV m. Szkutnik Bartłomiej, Minkiewicz Alicja - JANTAR Elbląg
V m. Borecki Jan, Khrycheva Anna - CORTE Warszawa
VI m. Myćka Dariusz, Żudziewicz Hanna - GRACJA Zielona Góra
VII m. Urbański Michał, Mikołajewska Ewelina - CLASSIC Warszawa
...
18 m. Chlebek Wiktor, Nęcka Dominika - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
20 m. Bodzioch Artur, Zyznar Magdalena - EMiKa Pałac MłodzieżyTarn
...
25 m. Adamczyk Marcin, Niedośpiał Anna - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
31 m. Kobylec Szymon, Dyrkacz Dominika - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
53 m. Stysiał Tomasz, Chwistek Renata - EMiKa Pałac MłodzieżyTarn
Startowało 56 par

Wyniki: Junior I
I m. Espenszyt Kewin, Misiakowska Jowita - PM Lubin
II m. Brzozowski Mateusz, Możdżonek Justyna - FEELING Warszawa
III m. Wilga Wiktor, Laskowska Klaudia - FAN Ostrołęka
IV m. Kleist Marcin, Zymek Adrianna - AKTTPolitechniki Szczeciń
V m. Szewc Sebastian, Pęczak Aleksandra - SAMBA Tarnobrzeg
VI m. Skrzypek Artur, Mrówczyńska Paulina - SMS TANGO Łódź
...
22-23 m. Macała Karol, Różycka Anna - STYL Kraków
...
28 m. Nowoświat Mikołaj, Rzepecka Oliwia - EMiKa Pałac MłodzieżyTarn
Startowało 31 par.

Wyniki: Seniorzy
I m. Zbrzeźny Robert, Zbrzeźna Jolanta - SZOK Gliwice
II m. Gajda Emil, Gajda Dorota - PERFECT DANCE Wrocław
III m. Zając Arkadiusz, Zając Karina - RAPSODIA Gorzów Wlkp.
IV m. Dojlidko Wiesław, Lichocka Beata - AKADEMIA TAŃCA Warszawa
V m. Daniel Zbigniew, Daniel Anna - FANTAZJA Kraków

Mistrzostwa Polski PTT i FTS w 10 Tańcach
Dorośli, Junior II
Ostrołęka, 7 marca 2009 r.


Wyniki: Dorośli
I m. Włodarczyk Piotr, Wach Marta - ESKULAP Łódź
II m. Żukowski Tomasz, Petrishcheva Polina - AKTTPolitechniki Szczeciń
III m. Pawłowski Damian, Ostrowska Marika - ASTRA Szczecin
IV m. Janecki Rafał, Piaseczna Anna - CORTE Warszawa
V m. Purchała Piotr, Kawińska Agata - SMIRNOW Warszawa
VI m. Jeziorowski Michał, Marycz Magdalena - SZOK Gliwice
...
14 m. Kowalczyk Jakub, Michalska Maria - AS-SPORT Kraków
...
20 m. Podyma Konrad, Machnik Kinga - FANTAZJA Kraków
...
27 m. Tran Mirosław, Piwowarczyk Weronika - PRESTIGE MOK Mszana Dolna
Starowało 37 par.

Wyniki: Junior II
I m. Kopczyński Adrian, Głębocka Natalia - CLASSIC Warszawa
II m. Urbański Paweł, Szostek Karolina - CLASSIC Warszawa
III m. Winowski Arian, Michalczyk Sandra - CONTRA Warszawa
IV m. Mikrzak Maciej, Le Sylwia - DUET Warszawa
V m. Sztuce Vel Stuzmania Edgar, Baranowska Magdalena - MAGIC-DANCE Lublin
VI m. Dziedzic Oskar, Galek Adriana - CENTRUM TAŃCA Lublin
...
10 m. Sabatowicz Szymon, Krzysztoń Natalia - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
16 m. Woda Mateusz, Kowal Magdalena - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
Startowały 54 pary


MISTRZOSTWA POLSKI PTT i FTS
Junior I STANDARD, Młodzież LATIN, Seniorzy LATIN
Lublin, 22 luty 2009 r.


Wyniki: Junior I STANDARD
I m. Brzozowski Mateusz, Możdżonek Justyna - FEELING Warszawa
II m. Espenszyt Kewin, Misiakowska Jowita - PM Lubin
III m. Wilga Wiktor, Laskowska Klaudia - FAN Ostrołęka
IV m. Szewc Sebastian, Pęczak Aleksandra - SAMBA Tarnobrzeg
V m. Kauc Jędrzej, Nowak Justyna - SMS TANGO Łódź
VI m. Kleist Marcin, Zymek Adrianna - AKTTPolitechniki Szczeciń
...
19 Macała Karol, Różycka Anna - STYL Kraków
20 Radzik Robert, Waszkiewicz Katarzyna - IDEA Kraków
Tańczyło 26 par

Wyniki: Młodzież LATIN
I m. Milcarz Paweł, Kaczorowska Agnieszka - CORTE Warszawa
II m. Lipowski Jakub, Anforowicz Pola - DUET Warszawa
III m. Uniejewski Tobiasz, Lesiak Karolina - ADIEL Kalisz
IV m. Gaweł Karol, Skowyrska Karolina - CORTE Warszawa
V m. Apranich Leonid, Schmidt Kamila - CONTRA Warszawa
VI m. Sobczyński Mateusz, Kisielewska Greta - ASTRA Szczecin
...
27-30 m. Wysowski Arkadiusz, Roczniak Katarzyna - KLASA Tarnów
...
32 m. Chlebek Wiktor, Nęcka Dominika - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
35 m. Kobylec Szymon, Dyrkacz Dominika - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
37 m. Bodzioch Artur, Zyznar Magdalena - EMiKa Pałac MłodzieżyTarn
...
48-49 m. Tekiela Paweł, Piątek Magdalena - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
51 m. Różycki Paweł, Samarec Anastazja - STYL Kraków
Tańczyły 53 pary

Wyniki: SENIOR LATIN
I m. Musiał Robert, Musiał Iwona - AKADEMIA TAŃCA Warszawa
II m. Zbrzeźny Robert, Zbrzeźna Jolanta - SZOK Gliwice
III m. Zając Arkadiusz, Zając Karina - RAPSODIA Gorzów Wlkp.
IV m. Daniel Zbigniew, Daniel Anna - FANTAZJA Kraków
V m. Dojlidko Wiesław, Lichocka Beata - AKADEMIA TAŃCA Warszawa


Andrzej Suchocki i Natalia Piecewicz IDEA Kraków
z brązowym medalem Mistrzostw Polski ! ! !
MISTRZOSTWA POLSKI PTT i FTS
Dorośli LATIN, Junior II STANDARD
Lublin, 21 luty 2009 r.


Wyniki: DOROŚLI Latin
I m. Łowicki Przemysław, Sigvaldadottir Asta - AKADEMIA TAŃCA Warszawa
II m. Radziejowski Krystian, Maczek Sylwia - BRAVO Wrocław
III m. Suchocki Andrzej, Piecewicz Natalia - IDEA Kraków ! ! !
IV m. Fiksa Marek, Jurecka Kinga - AKADEMIA TAŃCA Warszawa
V m. Mika Norbert, Ramiączek Anna - AKADEMIA TAŃCA Warszawa
VI m. Kordaszewski Piotr, Kordaszewska Magdalena - LIDER Lublin
...
8-9 m. Pściuk Krzysztof, Heinze Monika - IDEA Kraków
...
38-40 m. Kowalczyk Jakub, Michalska Maria - AS-SPORT Kraków
...
41-42 m. Walczak Michał, Piechówka Adrianna - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
50-52 m. Podyma Konrad, Machnik Kinga - FANTAZJA Kraków
...
57-58 m. Myśliwiec Bogdan, Nowak Alina - PLĄS Kraków
59-61 m. Bochacki Adrian, Baran Agnieszka - IDEA Kraków
59-61 m. Ożóg Marek, Wątorek Joanna - Małop.Centr.Tańca Kraków
62-64 m. Tran Mirosław, Piwowarczyk Weronika - PRESTIGE MOK Mszana Dolna
...
68 m. Godlewski Michał, Pancerz Dominika - Studio Tańca BAWINEK Kraków
69-70 m. Turski Sławomir, Turska Aleksandra - IDEA Kraków
78 m. Leśniak Jacek, Golińska Iwona - IDEA Kraków
Tańczyło 78 par.

Wyniki: JUNIOR II Standard
I m. Urbański Paweł, Szostek Karolina - CLASSIC Warszawa
II m. Winowski Arian, Michalczyk Sandra - CONTRA Warszawa
III m. Kopczyński Adrian, Głębocka Natalia - CLASSIC Warszawa
IV m. Mikrzak Maciej, Le Sylwia - DUET Warszawa
V m. Sztuce Vel Stuzmania Edgar, Baranowska Magdalena - MAGIC-DANCE Lublin
VI m. Dziedzic Oskar, Galek Adriana - CENTRUM TAŃCA Lublin
...
14 m. Woda Mateusz, Kowal Magdalena - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
33 m. Bil Krystian, Marzec Izabela - Małop.Centr.Tańca Kraków
Tańczyło 46 par.


ŚWIATOWY SUKCES (!) na Mistrzostwach Świata
w Tańcach Latynoamerykańskich Junior II
w Bassano del Grappa we Włoszech

Mocne trzymanie kciuków za parę Szymon Sabatowicz i Natalia Krzysztoń z Małopolskiego Centrum Tańca dało wspaniały efekt! Para ta, w sobotę na Mistrzostwach Świata we Włoszech dotarła do 1/2 finału (9-10 miejsce)!
Z tego miejsca przekazuję wielkie gratulacje parze, jej trenerom i rodzicom, a także życzę sobie i nam wszystkim na przyszłość, aby takie informacje ze świata napływały jak najczęściej.
Brawo! Brawo! Brawo!
Godnym podkreślenia jest także fakt, że jest to chyba najwyższe miejsce zajęte przez parę z Okręgu Małopolskiego na imprezie tej rangi.
Mirek Wolak


Nasi (!) na Mistrzostwach Świata
w Tańcach Latynoamerykańskich Junior II
IDSF WORLD LATIN CHAMPIONSHIP JUNIOR II
w Bassano del Grappa we Włoszech

14 lutego 2009 r. w Bassano del Grappa we Włoszech odbędą się Mistrzostwa Świata w Tańcach Latynoamerykańskich w kategorii Junior II. Nasz kraj będą reprezentowały dwie najlepsze polskie pary (Mistrzowie i I Vicemistrzowe Polski 2009) w tej kategorii: Adrian Kopczyński i Natalia Głębocka Natalia z Classic Warszawa oraz nasza eksportowa para Szymon Sabatowicz i Natalia Krzysztoń z Małopolskiego Centrum Tańca.
Życzymy naszym parom uzyskania jak najlepszego wyniku i trzymamy kciuki za nich w sobotę od godziny 14:00.

Mirek Wolak


Mistrzostwa Polski PTT i FTS 2009
w Tańcach Standardowych - Youth i Senior
oraz w Tańcach Latynoamerykańskich - Junior I
Brzeg Dolny, 8.02.2009 r.


Wyniki: YOUTH Standard
I m. Jeschke Jacek, Wior Wiktoria - CLASSIC Warszawa
II m. Myćka Dariusz, Żudziewicz Hanna - GRACJA Zielona Góra
III m. Pućko Kamil, Kamińska Magdalena - CONTRA Warszawa
IV m. Piasecki Mateusz, Mierzwa Weronika - PM Lubin
V m. Skrzydłowski Dawid, Woch Karolina - OLIMP Wrocław
VI m. Jeziorowski Michał, Marycz Magdalena - SZOK Gliwice
...
14 m. Bodzioch Artur, Zyznar Magdalena - EMiKa Pałac MłodzieżyTarn
...
28 m. Bigaj Kamil, Kaleta Natalia - AS-SPORT Kraków
...
35-36 Chlebek Wiktor, Nęcka Dominika - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
42 Podsiadło Szymon, Szymańska Karolina - PLĄS Kraków
...
43-45 Baran Maciej, Bugajska Julia - STYL Kraków
...
50-52 m. Fejklowicz Piotr, Berg Monika - PLĄS Kraków
Tańczyło 55 par.

Wyniki: JUNIOR I Latin
I m. Espenszyt Kewin, Misiakowska Jowita - PM Lubin
II m. Kleist Marcin, Zymek Adrianna - AKTTPolitechniki Szczecin
III m. Skrzypek Artur, Mrówczyńska Paulina - SMS TANGO Łódź
IV m. Wilga Wiktor, Laskowska Klaudia - FAN Ostrołęka
V m. Słowiński Patryk, Górczak Roksana - SMS TANGO Łódź
VI m.Kacperski Robert, Brzostek Sara - AKTTPolitechniki Szczecin
...
22 m. Macała Karol, Różycka Anna - STYL Kraków
Tańczyło 26 par.

Wyniki: SENIOR Standard
I m. Szlendak Robert, Szlendak Katarzyna - AKADEMIA TAŃCA Warszawa
II m. Kucharczyk Tomasz, Kucharczyk Róża - PROGRESS Warszawa
III m. Gajda Emil, Gajda Dorota - PERFECT DANCE Wrocław
IV m. Zając Arkadiusz, Zając Karina - RAPSODIA Gorzów Wlkp.
V m. Zbrzeźny Robert, Zbrzeźna Jolanta - SZOK Gliwice
VI m. Pawlik Robert, Pawlik Barbara - ESENS Wrocław
...
8 m. Ociepa Rajmund, Wilczyńska Anetta - FANTAZJA Kraków
9 m. Daniel Zbigniew, Daniel Anna - FANTAZJA Kraków
Tańczyło 10 par.Mistrzostwa Polski PTT i FTS 2009
w Tańcach Standardowych - Dorośli
i w Tańcach Latynoamerykańskich - Junior II
Brzeg Dolny, 7.02.2009 r.


Wyniki: DOROŚLI Standard
I m. Kiszka Wiktor, Garlicka Małgorzata - JANTAR Elbląg
II m. Kosaty Marek, Glazik Paulina - ESTELA Olsztyn
III m. Sadecki Andrzej, Nawrot Karina - CONTRA Zielona Góra
IV m. Rusu Siergiu, Makar Dorota - SZOK Gliwice
V m. Novikov Pavel, Iwanowicz Karolina - CONTRA Warszawa
VI m. Pogrebniak Jegor, Szymańska Katarzyna - FEELING Warszawa
...
15 m. 24 Baran Kamil, Wróbel Anna - STYL Kraków
...
31-32 m. Głowa Mateusz, Niedośpiał Aleksandra - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
33-34 Charalambopulos Charalambos, Molęda Magdalena - AS-SPORT Kraków
...
40-41 Tran Mirosław, Piwowarczyk Weronika - PRESTIGE MOK Mszana Dolna
Tańczyło 47 par.

Wyniki: JUNIORZY II Latin
I m. Kopczyński Adrian, Głębocka Natalia - CLASSIC Warszawa
II m Sabatowicz Szymon, Krzysztoń Natalia - Małop.Centr.Tańca Kraków ! ! !
III m. Winowski Arian, Michalczyk Sandra - CONTRA Warszawa
IV m. Labryga Paweł, Szarkowicz Sonia - FLAMENCO Siemianowice
V m. Sztuce Vel Stuzmania Edgar, Baranowska Magdalena - MAGIC-DANCE Lublin
VI m. Markevich Yauheni, Gieleta Andrea - MAGIC-DANCE Lublin
VII m. Dziedzic Oskar, Galek Adriana - CENTRUM TAŃCA Lublin
...
13-14 m. Woda Mateusz, Kowal Magdalena - Małop.Centr.Tańca Kraków
...
37 m. Bil Krystian, Marzec Izabela - Małop.Centr.Tańca Kraków
Tańczyło 47 par.


XXXV OTTT o Puchar Prof. Mariana Wieczystego
Kraków, 17-18 stycznia 2009 r.

Tegoroczny "Puchar Wieczystego" w liczbach wygląda niezwykle imponująco:
Liczba par uczestniczących: 491
Liczba klubów par: 138
Liczba miejscowości, z których przyjechały pary: 70
Liczba sędziów: 54
Liczba ocenionych tańców: 889
Liczba typowań eliminacyjnych ('X'): 47917
Liczba ocen finałowych: 6690
Tyle statystyki.
Mnie jednak już przed Pucharem zastanowiło, na ile teza postawiona przez mojego kolegę w poprzednim artykule: "Dla wielu ludzi Marian Wieczysty był i jest do dziś autorytetem tanecznym" jest prawdziwa od początku do końca w dzisiejszym polskim świecie tanecznym?
To, że był niekwestionowanym autorytetem tanecznym nie podlega żadnej dyskusji, o czym świadczy spora rzesza jego bezpośrednich wychowanków (mam tu na myśli sędziów, nauczycieli tańca, działaczy), którzy rok w rok od wielu lat (a niektórzy nawet od 35 lat!) uczestniczą w Pucharze, najpierw w roli zawodników, a teraz w roli sędziów czy organizatorów.
Na pytanie "czy ciągle dzisiaj jest autorytetem tanecznym?" odpowiadacie twierdząco Wy, pary taneczne - młodzież z całej Polski, którza tak licznie przyjeżdża na Puchar i zmaga się z tym "nienowoczesnym" regulaminem, który każe tańczyć każdy taniec, w każdej rundzie na maksa. W tym wszystkim bardzo ważne i bardzo fajne jest także to, że młodzi trenerzy (a może menadżerowie?) z tych nowych, mocno skomercjalizowancych szkół tańca i klubów, którzy pewnie nie zetknęli się z Profesorem osobiście, wysyłają swoje pary na Puchar i w ten sposób przekazują niejako następnym pokoleniom fakt istnienia nawet w tańcu pewnego, niekwestionowanego stałego punktu odniesienia, który nazwamy autorytetem tanecznym Prof. Mariana Wieczystego.

Mirek Wolak


XXXV OTTT o Puchar Prof. Mariana Wieczystego
Kraków, 17-18 stycznia 2009 r.


PROGRAM PUCHARU:
SOBOTA 17 stycznia 2009 r.
Hala KORONY ul. Kalwaryjska
8.00-9.30 rejestracja par: 14-15 lat kl. E, D, C, B
Dodatkowo 12.00-13.00 rejestracja par, które tańczą tylko LA
10.00 rozpoczęcie Pucharu polonezem
Rundy eliminacyjne w kat. 14-15 lat kl. E, D, C, B standard
Pary tańczą rundy eliminacyjne w tańcach standardowych do 1/2 finału włącznie, po zakończeniu standardu od razu rozpoczynają się eliminacje w tańcach latynoamerykańskich do 1/2 finału włącznie
14.00-15.00 rejestracja par: 14-15 lat kl.A
Ok. 15.30 rundy eliminacyjne dla 14-15 lat kl.A standard/latin
SZKOŁA przy ul. Lipińskiego
8.00-9.30 rejestracja par: kat. pow. 15 lat kl.E
9.30-10.00 rejestracja par: kat. pow. 15 lat kl.B
Dodatkowo 12.00-13.00 rejestracja par, które tańczą tylko LA
10.00 rundy elimiminacyjne: kat. pow. 15 lat kl.E standard
Ok. 10.45 rundy eliminacyjne: kat. pow. 15 lat kl.B standard
Pary tańczą rundy eliminacyjne w tańcach standardowych przemiennie do 1/2 finału włącznie, ok. 13.00 pary rozpoczynają eliminacje w tańcach latynoamerykańskich do 1/2 finału włącznie
18.00 FINAŁ na KORONIE dla 14-15 lat kl. E, D, C, B, A i kat. pow. 15 lat kl. E, B

NIEDZIELA 18 stycznia 2009 r.
Hala KORONY ul. Kalwaryjska
8.00-9.30 rejestracja par kat. pow 15 lat kl.C
Dodatkowo 12.00-13.00 rejestracja par, które tańczą tylko LA
10.00 rozpoczęcie Pucharu polonezem
Rundy eliminacyjne w kat. pow. 15 lat kl.C standard
Pary tańczą rundy eliminacyjne w tańcach standardowych do 1/2 finału włącznie, po zakończeniu standardu od razu rozpoczynają się eliminacje w tańcach latynoamerykańskich do 1/2 finału włącznie
14.00-15.00 rejestracja par pow. 15 lat kl.S
ok. 15.30 rundy eliminacyjne pow. 15 lat kl.S standard/latin
SZKOŁA przy ul. Lipińskiego
8.00-9.30 rejestracja par kat. pow. 15 kl.D
9.30-10.00 rejestracja par kat. pow. 15 kl.A
Dodatkowo 12.00-13.00 rejestracja par które tańczą tylko LA
10.00 rundy eliminacyjne: kat. pow. 15 kl.D standard
Ok. 10.45 rundy eliminacyjne: kat. pow. 15 kl.A standard
Pary tańczą rundy eliminacyjne w tańcach standardowych przemiennie do 1/2 finału włącznie, ok. 13.00 pary rozpoczynają eliminacje w tańcach latynoamerykańskich do 1/2 finału włącznie
18.00 FINAŁ na KORONIE dla kat. pow. 15 kl. D, C, A i S


Rozważania przed "Wieczystym"

W dzisiejszym świecie coraz trudniej jest mieć autorytet i coraz trudniej jest być autorytetem. Jakie mogą być autorytety? Na przykład: autorytet moralny, pedagogiczny, trenerski, lekarski, artystyczny itd. Faktem jest - czy sobie z tego zdajemy sprawę czy nie, że cały czas żyjemy wśród autorytetów. Czasem wśród, a czasem tylko obok. Mam swojego mechanika samochodowego. Oddaję mu auto, bo wiem, że dobrze je naprawi, nie naciągnie mnie na niepotrzebne wydatki, jest uczciwy itp. To "autorytet samochodowy". Tancerki chcą uszyć sobie sukienkę turniejową u osoby, która robi to najlepiej - czyli ma ciekawe pomysły, dba o wysoką jakość szycia itp. To "autorytet projektowo-krawiecki". W razie kontuzji idę do lekarza sportowego, który ma kompetencje i doświadczenie. To "autorytet lekarski".
Jestem tancerzem i należę do klubu tanecznego. A dlaczego akurat do tego KLUBU? Bo tu trener jest dla mnie autorytetem, bo tworzy przyjazną atmosferę, bo przy nim się rozwijam, bo jest mi tu dobrze (choć gdzieś może być lepiej, a ja nawet o tym nie wiem). Każdy ma swoje powody. A jakie powody TY masz?

To my czynimy kogoś autorytetem. Staje się on "naszym", ale również innych ludzi. Mieć autorytet nie musi oznaczać zupełnego naśladownictwa. Pan Mietek ładnie ułożył mi flizy w mieszkaniu. Nie chcę być fliziarzem, ale chcę być tak świetnym fachowcem w swojej dziedzinie jak on.
Czy autorytet można krytykować? Czy możemy się z nim w czymś nie zgadzać? Odpowiedź brzmi: TAK. I to wcale nie osłabia, a wzmacnia autorytet. Każdy z nas jest tylko człowiekiem - popełniamy błędy, zmieniamy poglądy, czegoś nie wiemy, wciąż uczymy się nowych rzeczy. Czy kryzys autorytetu nie wziął się z jego obawy przed krytyką? Ile razy nie zgadzaliśmy się ze swoim nauczycielem? Jak on na to zareagował? Jeśli przyznał się do błędu lub swojej niewiedzy - urósł w naszych oczach? Jeśli dziś nie ma autorytetów, to dlatego, że nie ma ich krytyki - konstruktywnej oceny ich działania (nie mylić z obrażaniem, wyśmiewaniem czy poniżaniem) w oparciu o własną wiedzę w danym zakresie.

Dla wielu ludzi Marian Wieczysty był i jest do dziś autorytetem tanecznym. Człowiek ten urodził się ponad sto lat temu i wielu młodym tancerzom może się teraz kojarzyć jedynie z nazwą turnieju tańca. A szkoda.
Wieczysty napisał książkę "Tańczyć może każdy"- takie podsumowanie jego pracy, kompendium wiedzy o krokach i figurach tanecznych. Dla jednych ma ona wartość sentymentalną, dla innych może być przestarzała w formie jak na dzisiejsze czasy. Dla niektórych bardziej atrakcyjna może wydawać się książka K.Cichopek i M.Hakiela, z którą jako gratis dostajemy płytę z muzyką do tańca...

Jeden z rozdziałów poświęcony jest amatorskiemu i zawodowemu ruchowi tanecznemu. Wieczysty wyraża swoje zdanie na temat par tanecznych: "W klasach najniższych E, D i C (nie było wtedy klas rekreacyjnych - T.R.) pary taneczne muszą wykazać się odpowiednim opanowaniem rzemiosła artystycznego, szczególnie techniki tanecznej, oraz umiejętnością łączenia figur podstawowych - nadających poszczególnym tańcom właściwy styl i charakter - w logiczną całość". Brawo. Trzeba tylko pamiętać o jednym - taniec się zmienia i dziś technika taneczna nie jest już celem samym w sobie, ale jedynie narzędziem do mistrzowskiego tańca. Nasunął mi się tutaj komentarz pewnego trenera, który oceniając taniec jednego z tancerzy stwierdził: "Poszedł w technikę i nie wrócił". Często tancerze chcą szybko przejść do klasy B (stąd popularne tzw. fiksacje klas) zapominając, że podstawy... to podstawa. Najpierw uczmy się alfabetu, a dopiero później składajmy wyrazy i zdania w całość.

"Od par klas wyższych (B, A, S - T.R.) wymaga się (...) inwencji twórczej opartej przede wszystkim na znajomości zasad komponowania wariacji tanecznych w harmonijną całość ruchową (piękne! - T.R.) oraz muzykalności". Inwencja twórcza to Twój własny styl - nie kopiowanie mistrzów i autorytetów! "W tańcu turniejowym najważniejszą rzeczą jest ruch, zdolność ruchowa i siła ruchowa", ale nie chodzi tu o "rzucanie się" na parkiecie. I teraz najważniejsze: "Tancerz turniejowy posiadać powinien doskonałe walory fizyczne i wysokie wartości duchowe". Czy zawiść jest wartością duchową? A może wulgarne i anonimowe obrażanie innych - tancerzy, trenerów, sędziów? Jeżeli w moim świecie (czytaj: w Krakowie, w innym klubie, w moim klubie itp.) ktoś jest (w moim subiektywnym odczuciu) ode mnie lepszy, ładniejszy, bogatszy to znaczy, że mam go zniszczyć? Mamy czasem kompleksy, które leczymy wydając nieprawdziwą, niszczącą opinią o innych.
"Taniec turniejowy, szczególnie w wykonaniu par najwyższej klasy, jest poezją ruchu". A poezja ruchu to muzykalność i naturalność przede wszystkim. Zero sztuczności, napinania się i bufoniarstwa. Czystość ruchu i klasa (nie tylko taneczna) w jednym.

Miejmy autorytety i bądźmy autorytetami. Szanujmy siebie i innych.

Pozdrawiam,
Tomasz Rachwalski

P.S.
Polecam do przeczytania artykuł pana Andrzeja Golonki o Marianie Wieczystym i tańcu towarzyskim: www.wsp.krakow.pl/konspekt/24/golonka.html


Kiedy rozpocząć karierę taneczną?

Właśnie rozpoczął się Nowy Rok, a wraz z nim próba realizacji noworocznych postanowień. Być może niektórym z nas przyszło na myśl, aby w końcu zrealizować swoje najskrytsze marzenia i rozpocząć karierę taneczną. I tu nasuwa się zasadnicze pytanie: czy są jakieś granice wiekowe w tym względzie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zdefiniować pojęcie kariery tanecznej. Dla niektórych będzie to skończenie kilku kursów tańca, dla innych udział w popularnych programach telewizyjnych. Jednakże, dla mnie kariera taneczna, to coś więcej, niż popisywanie się pseudo umiejętnościami, przed publicznością, która jeszcze nie zdążyła ukończyć żadnego kursu, bo tylko takiej w takich przypadkach można zaimponować.

Dla mnie kariera taneczna to wiele lat życia spędzonych na parkiecie, niezliczona ilość godzin poświecona doskonaleniu umiejętności i wysokie aspiracje taneczne, które nie mają nic wspólnego z szeroko rozpowszechnioną w polskim show biznesie chałturą taneczną. Jeśli mieliście szczęście oglądać występy obecnych mistrzów świata w tańcach latynoamerykańskich, a wierzę, że tak, to wiecie co mam na myśli.

Biorąc pod uwagę doświadczenia wielu pokoleń tancerzy, prawda niestety jest okrutna. Nie wierzcie w bajki z gwiazdami, że można nauczyć się tańczyć w ciągu miesiąca, a nawet roku! Jeśli należycie do tych, którzy dawno obchodzili już swoją "osiemnastkę", to szanse na zrobienie prawdziwej kariery tanecznej w dzisiejszych czasach są znikome. Choć oczywiście zdarzają się wyjątki!! Przygotujcie się jednak, że będziecie musieli konkurować z całym zastępem świetnie tańczących dzieci i ich nadgorliwymi rodzicami. Przykro mi to mówić, ale nie ma nic gorszego, niż widok fatalnie tańczącej pary dorosłej w porównaniu ze "śmigającymi" parami dziecięcymi. A w polskiej rzeczywistości tanecznej, raczej rzadko zdarzają się osobne turnieje dla niezbyt dobrze tańczących dorosłych.

Wydaje się zatem, że jeśli chcemy odnieść sukces w tańcu to musimy zacząć jak najwcześniej, jakimś cudownym sposobem namówić naszych rodzicieli, aby zaplanowali nam karierę taneczną już w dniu urodzin. I chociaż, wielu dobrych tancerzy zaczynało ćwiczyć już we wczesnym dzieciństwie, to niestety takie podejście może obrócić się również przeciw naszej karierze tanecznej. Często ma miejsce następujący scenariusz:
Zbyt ambitni rodzice + intensywne treningi taneczne od wczesnego dzieciństwa + bunt (normalna reakcja) zdrowego dziecka = brak kariery tanecznej + nienawiść do tańca.

Zatem gdzie szukać złotego środka? Zapraszam do dyskusji!!

Pozdrawiam,
BUSYBODY