Ostatnia aktualizacja: 3 stycznia 2016 r.
Dzisiaj: Poniedziałek, 8 marca 2021 r.
Fot. Sport Dancer
Fot. Sport Dancer
Fot. Sport Dancer
Fot. Sport Dancer
Fot. Sport Dancer
Fot. Sport Dancer

AKTUALNOŚCI: styczeń - czerwiec 2011 r.

12 maja 2011 r.

Międzynarodowy Festiwal Tańca ZABRZE 2011

International Dance Festival ZABRZE 2011

IDSF International Open Latin

IDSF Open Standard

Zabrze, 7-8 maja 2011 r.

Na początku maja, jak co roku Zabrze stało się areną tanecznych zmagań. Międzynarodowy Festiwal Tańca ZABRZE 2011, a w ramach niego IDSF International Open Latin oraz IDSF Open Standard przyciągnął pary, głównie z Europy środkowej i wschodniej, ale także z kilku odleglejszych krajów. Mogliśmy zatem obserwować zaciętą rywalizację par, które reprezentowały Ukrainę, Rosję, Czechy, Słowację, Litwę, Austrię, Węgry, ale także z Włochy, Irlandię, Luksemburg czy Kazachstan. Dało to znakomitą możliwość zaprezentowania się polskim parom w mocnym, międzynarodowym towarzystwie.

W tańcach latynoamerykańskich 62 pary rozpoczęły turniej od 1/16 finału z "redancem", z tym, że 5 par zostało zwolnione z pierwszej rundy ze wzglęgu na wysoką pozycję w światowym rankingu (World Ranking: www.worlddancesport.org/Couple/Ranking). Do tej rywalizacji bardzo aktywnie włączyły się czołowe polskie pary, dość powiedzieć, że w 1/4 finału mieliśmy 8 par, w półfinale 4 pary (ostatecznie 9 m. Norbert Mika - Anna Ramiączek, 10 m. Adam Fedko - Paulina Dąbek), a do walki o miejsca na podium włączyli się aktualni Mistrzowie Polski Marek Fiksa - Kinga Jurecka oraz Andrzej Suchocki i Natalia Piecewicz ("nasi górą!" :-)). Według międzynarodowego jury (każdy sędzia z innego kraju!) najlepsi okazali się Pavel Pasechnik i Francesca Berardi z Włoch, co pozostawało w zgodzie z odczuciami licznie zgromadzonej publiczności w zabrzańskiej hali. Pavel i Francesca zaprezentowali taniec na bardzo wysokim poziomie z efektownymi ewolucjami (głównie partnera), który naprawdę zachwycał. Nie dziwi zatem wysokie, 11 miejsce tej pary w światowym rankingu. O drugie miejsce do ostatniego tańca rywalizowali Mistrzowie Polski (Fiksa-Jurecka), z parą reprezentującą Austrię Zufar Zaripov - Anna Tchemodourova-Ludwig. Przy podliczeniu wyników (sędziowanie niejawne) lepsi okazali się goście z Austrii, ale różnica była naprawdę minimalna, na poziomie pojedynczej oceny sędziowskiej w jive. Czwarte pewne miejsce (IV m. w każdym tańcu!) zajęli Andrzej Suchocki i Natalia Piecewicz z IDEI Kraków (!), co w tym towarzystwie wydaje się być wynikiem bardzo dobrym i potwierdza europejski poziom tej pary. Pozostałe pary finałowe nieco odstawały od "wielkiej czwórki" i zajęły miejsca finałowe stosowne do zaprezentowanych umiejętności. Pewnym rozczarowaniem było niezakwalifikowanie się do finału piątej, "gwiazdkowej" pary (zajęła ona ostatecznie 8 miejsce, pierwsze po za finałem), ale jak się okazało "rankingi same nie tańczą" i całe szczęście!

W "standardzie" (IDSF Open Standard) nieco niższa frekwencja (32 pary), ale za to w pełni zasłużone zwycięstwo polskiej pary Siergiu Rusu i Dorota Makar z SZOKu Gliwice. Kolejne miejsca dla par z Rosji: Kirill Pavlov - Anna Argun, Słowacji: Robert Pavlik - Simona Brecikova, Włoch: Salvatore Vitacca - Stefania Vitacca i dwie kolejne nasze pary Mateusz Śmikiel - Maria Sielicka SŁOŃCE Poznań oraz Marcin Koczur - Anna Uznańska AS-SPORT Kraków!

cdn.

Mirek Wolak

22 kwietnia 2010 r.

Święta Wielkanocne

11 kwietnia 2011 r.
Turnieje po Mistrzostwach Polski

2.04.2011 XVIII OTTT o Puchar Dyrektora MCK SOKÓŁ - Nowy Sącz

9-10.04.2011 XXI MTTT "O Krakowską Czapeczkę", XXIII OTTT "O Smoka Wawelskiego", Grand Prix Polski Seniorów - Kraków

Od połowy lutego do połowy marca pary, no i publika taneczne były skoncentrowane na Mistrzostwach Polski. Wyniki naszych (małopolskich) pary zamieszczałem sukcesywnie poniżej. Z wyjątkiem brązowego medalu niezawodnych Andrzeja Suchockiego i Natalii Piecewicz w tańcach latynoamerykańskich par dorosłych nie bardzo mamy się czym pochwalić, ale... I tutaj sobie robię miejsce na małą dygresję, bo występ kilku naszych młodzieżowych par był naprawdę przyzwoity i pozwala mieć nadzieję na kolejne dobre (a może nawet bardzo dobre!) wyniki w następnych latach.

Do ścisłej czołówki krajowej "w łacinie" młodzieży pukają: Szymon Sabatowicz i Natalia Krzysztoń MAŁOPOL.CENTRUM TAŃCA Kraków (8 m. w MP youthów), Michał Majda i Ola Wypasek FANTAZJA Kraków (9 m.), Wojtek Szołtysik i Magda Zyznar EMiKa Pałac Młodzieży Tarnów (10-11 m.). Dobrze też zaprezentowała się w MP 12-13 lat Latin para Łukasz Mróz i Magdalena Jakus EMiKa Pałac Młodzieży Tarnów zajmując 12-13 miejsce. Ponadto pary Majda - Wpasek oraz Szołtysik - Zyznar tańczą oba style na tyle dobrze, że na MP w 10 tańcach młodzieży dotarły do półfinału i zajęły odpowiednio 9 i 10 miejsce.

MP 2011 mamy więc za sobą, a od początku kwietnia rozpoczęła się normalna "karuzela turniejowa", która potrwa aż do wakacji. I tak 2 kwietnia odbył się w Nowym Sączu tradycyjny (już po raz osiemnasty!) turniej tańca o Puchar Dyrektora MCK SOKÓŁ. Pary w komfortowych warunkach, na dużej sali mogły rywalizować o punkty, "pudła" i nagrody, jak rówież zaprezentować się publiczności nowosądeckiej. Tydzień później 9-10 kwietnia pary taneczne zawitały do Krakowa. W trzech turniejach: XXI "Krakowska Czapeczka", XXIII "O Smoka Wawelskiego" i Grand Prix Polski Seniorów mogły się zaprezentować pary w każdym wieku i o każdym stopniu zaawansowania tanecznego. Od sobotniego poranka do niedzielnego wieczoru na gościnnym krakowskim parkiecie mogliśmy pogladać występy przedszkolaków, młodzieży szkolnej, par sportowych od kl. E do S, a także najlepszych polskich par "urodzonych nieco wcześniej" (seniorów). Te wszystkie atrakcje taneczne, które były niejako daniem główny, zostały gustownie przełożone pokazami tańców ludowych i polskich (z wiodącym krakowiakiem, a jakże!), tańców hinduskich, tango argentino i wieloma innymi atrakcjami. Działo się naprawdę wiele, było głośno, hucznie i kolorowo.

Gdybym miał wskazać takie momenty, które najbardziej mnie utkwiły mi w pamięci, to na pewno byłoby to Grand Prix Polski Seniorów, na którym zaprezentowały się chyba najlepsze polskie pary w w tej kategorii. Widać, że ruch taneczny seniorów w Polsce ma się dobrze i z roku na rok jest coraz liczniejszy i coraz mocniejszy tanecznie. Drugim mocnym akcentem była rywalizacja w kategorii par dorosłych w klasie A+S w tańcach latynoamerykańskich. Zwycięski występ Michała Majdy i Oli Wypasek (FANTAZJA Kraków) do czerwoności rozgrzał krakowską publiczność, którzy nieznacznie pokonali parę z SAMBY Tarnobrzeg Michała Maja i Kasię Roczniak oraz kolejną naszą parę Wojtka Szołtysika i Magdę Zyznar (EMiKa Pałac Młodzieży Tarnów). Wszystkie te pary zanotowały mocny i dobry występ, prezentując dynamiczny i energetyczny taniec, a ja po cichu liczę na to, że występy tych par w przyszłości będą dla nas (naszego okręgu) źródłem wielu pozytywnych emocji, czego parom (i sobie :-)) szczerze życzę.

Mirek Wolak

15 marca 2011 r.

Wyniki Mistrzostw Polski PTT I FTS w 10 Tańcach

Szczecin, 12-13.03.2011

Wyniki w kateg. pow. 15 lat:

I m. Kalitowski Marcin, Florczuk Katarzyna ASTRA Szczecin

II m. Śmikiel Mateusz, Sielicka Maria SŁOŃCE Poznań

III m. Stukan Michał, Miscenko Susane CONTRA Warszawa

IV m. Jóźwiak Tomasz, Bajdek Katarzyna AKTT Szczecin

V m. Szulgo Marek, Schodnik Renata GRACJA Zielona Góra

VI m. Nesterowicz Paweł, Vu Manh Katarzyna CONTRA Warszawa

...

15 m. Szołtysik Wojciech, Zyznar Magdalena EMiKa Pałac Młodzieży Tarnów

...

22 m. Skowroński Michał, Gasińska Aleksandra IDEA Kraków

...

33-34 m. Pipień Tomasz, Kursa Natalia PLĄS Kraków

Uczestniczyło 40 par.

Wyniki w kateg. 14-15 lat:

I m. Brzozowski Mateusz, Możdżonek Justyna FEELING Warszawa

II m Konstanciuk Maciej, Karbowniczak Daria TEMPO Wrocław

III m. Kleist Marcin, Zymek Adrianna AKTT Szczecin

...

14 m. Woźniak Patryk, Jarecka Emilia MAŁOPOL.CEN.TAŃCA Wieliczka

Uczestniczyły 34 pary.

Wyniki w kateg. 12-13 lat:

I m. Lewandowski Bartosz, Kucińska Paulina BLUE CLASSIC Warszawa

II m. Kieszek Michał, Kusy Teresa DUET Warszawa

III m. Czajka Kacper, Drożdż Oliwia ISKRA Piła

...

14-15 Mróz Łukasz, Jakus Magdalena EMiKa Pałac MłodzieżyTarn Polska

Uczestniczyło 26 par.

Wyniki w kateg. 16-18 lat:

I m. Le Michał, Durańska Kamila DUET Warszawa

II m. Godziebiewski Mateusz, Mikołajewska Ewelina BLUE CLASSIC Warszawa

III m. Urbański Michał, Skierska Izabela BLUE CLASSIC Warszawa

IV m. Kopczyński Adrian, Głębocka Natalia CONTRA Warszawa

V m. Mikrzak Maciej, Michalik Martyna DUET Warszawa

VI m. Sztuce Vel Stuzmania Edgar, Barycka Justyna ZAMEK Lublin

...

9 m. Majda Michał, Wypasek Aleksandra FANTAZJA Kraków

10 m. Szołtysik Wojciech, Zyznar Magdalena EMiKa Pałac Młodzieży Tarnów

...

20 m. Nowak Filip, Kapela Monika PLĄS Kraków

...

25 m. Stysiał Tomasz, Chwistek Renata EMiKa Pałac Młodzieży Tarnów

Uczestniczyło 40 par.

5 marca 2011 r.

Wyniki Mistrzostw Polski PTT i FTS

Warszawa, 26-27.02.2011

Wyniki w kateg. pow. 15 lat Latin:

I m. Fiksa Marek, Jurecka Kinga AKADEMIA TAŃCA Warszawa

II m. Radziejowski Krystian, Maczek Sylwia BRAVO Wrocław

III m. Suchocki Andrzej, Piecewicz Natalia IDEA Kraków ! ! !

IV m. Mika Norbert, Ramiączek Anna AKADEMIA TAŃCA Warszawa

V m. Kordaszewski Piotr, Kordaszewska Magdalena LIDER Lublin

VI m. Samarskyi Kostiantyn, Kaczorowska Agnieszka DANCE POINT Warszawa

...

9 m. Pściuk Krzysztof, Heinze Monika SZOK Gliwice

...

38 m. Myśliwiec Bogdan, Prokop Angelika PLĄS Kraków

...

51 m. Wróżek Marcin, Piwowarczyk Weronika IDEA Kraków

...

57-58 m. Jurczyński Paweł, Piątek Magdalena IDEA Kraków

...

59 m. Juras Paweł, Mreńca Sylwia IDEA Kraków

60 m. Skowroński Michał, Gasińska Aleksandra IDEA Kraków

...

63-67 m. Leśniak Jacek, Jagos Wioletta IDEA Kraków

...

68 m. Mazgaj Szymon, Lizak Aneta PLĄS Kraków

...

71 m. Gularek Leszek, Korcela Marta IDEA Kraków

Uczestniczyły 72 pary.

Wyniki w kateg. 14-15 lat Standard:

I m. Brzozowski Mateusz, Możdżonek Justyna FEELING Warszawa

II m. Konstanciuk Maciej, Karbowniczak Daria TEMPO Wrocław

III m. Kowalski Michał, Wróblewska Aleksandra BLUE CLASSIC Warszawa

...

26-27 m. Macała Karol, Różycka Anna STYL Kraków

...

36-37 m. Woźniak Patryk, Jarecka Emilia MAŁOPOL.CEN.TAŃCA Wielicz

...

Uczestniczyło 38 par.

Wyniki w kateg. 16-18 lat Latin:

I m. Le Michał, Durańska Kamila DUET Warszawa

II m. Kopczyński Adrian, Głębocka Natalia CONTRA Warszawa

III m. Rasiński Maciej, Melin Nikolina FEELING Warszawa

...

8 m. Sabatowicz Szymon, Krzysztoń Natalia MAŁOPOL.CENTRUM TAŃCA Kraków

9 m. Majda Michał, Wypasek Aleksandra FANTAZJA Kraków

10-12 m. Szołtysik Wojciech, Zyznar Magdalena EMiKa Pałac Młodzieży Tarnów

...

31-32 m. Woźny Kamil, Krzyworzeka Katarzyna M-TEAM Kraków

...

35-36 m. Nowak Filip, Kapela Monika PLĄS Kraków

...

Uczestniczyło 51 par.

Wyniki w kateg. 12-13 lat Standard:

I m. Lewandowski Bartosz, Kucińska Paulina BLUE CLASSIC Warszawa

II m. Podgajny Dawid, Rudzka Katarzyna PM Lubin

III m. Opaliński Konrad, Spólnik Aleksandra DUET Warszawa

...

24 m. Mróz Łukasz, Jakus Magdalena EMiKa Pałac Młodzieży Tarnów

...

Uczestniczyło 28 par.

23 luty 2011 r.

Wyniki Mistrzostw Polski PTT i FTS

Elbląg, 12-13.02.2011

Wyniki w kateg. pow. 15 lat Standard:

I m. Kosaty Marek, Glazik Paulina ESTELA Olsztyn

II m. Sadecki Andrzej, Nawrot Karina GRACJA Zielona Góra

III m. Rusu Siergiu, Makar Dorota SZOK Gliwice

IV m. Tomczak Łukasz, Jurczak Aleksandra CONTRA Warszawa

V m. Myćka Dariusz, Skwira Anna ESTELA Olsztyn

VI m. Jeschke Jacek, Żudziewicz Hanna BLUE CLASSIC Warszawa

...

33-34 m. Bigaj Kamil, Turska Kinga AS-SPORT Kraków

33-34 m. Koczur Marcin, Uznańska Anna AS-SPORT Kraków

...

38-40 m. Charalambopulos Charalambos, Molęda Magdalena AS-SPORT Kraków

...

41 m. Baran Kamil, Kaleta Natalia MAŁOPOL.CENTRUM TAŃCA Kraków

...

46-47 m. Skowroński Michał, Gasińska Aleksandra IDEA Kraków

...

54 m. Litewka Michał, Lewandowska Katarzyna STYL Kraków

...

56 m. Matoga Wojciech, Ciślak Agata BAWINEK Kraków

Uczestniczyło 56 par.

Wyniki w kateg. 14-15 Latin:

I m. Brzozowski Mateusz, Możdżonek Justyna FEELING Warszawa

II m. Kleist Marcin, Zymek Adrianna AKTT Szczecin

III m. Biernat Jarosław, Adamczyk Karolina FEELING Warszawa

...

16-18 m. Nowoświat Mikołaj, Rzepecka Oliwia EMiKa Pałac Młodzieży Tarnów

16-18 m. Woźniak Patryk, Jarecka Emilia MAŁOPOL.CEN.TAŃCA Wielicz

...

Uczestniczyło 41 par.

Wyniki w kateg. 16-18 Standard:

I m. Le Michał, Durańska Kamila DUET Warszawa

II m. Myka Krzysztof, Kowalska Małgorzata MYKA Zamość

III m. Urbański Michał, Skierska Izabela BLUE CLASSIC Warszawa

...

25-27 m. Jakubek Tomasz, Marszałek Ida STYL Kraków

...

29-30 m. Szołtysik Wojciech, Zyznar Magdalena EMiKa Pałac Młodzieży Tarnów

...

31-32 m. Nowak Filip, Kapela Monika PLĄS Kraków

...

Uczestniczyły 53 pary.

Wyniki w kateg. 12-13 Latin:

I m. Nowak Wiktor, Szalast Oliwia CENTRUM TAŃCA Lublin

II m. Kieszek Michał, Kusy Teresa DUET Warszawa

III m. Podgajny Dawid, Rudzka Katarzyna PM Lubin

...

12-13 m. Mróz Łukasz, Jakus Magdalena EMiKa Pałac Młodzieży Tarnów

...

Uczestniczyło 25 par.

27 stycznia 2011 r.
Ostatni akcent Pucharu Wieczystego

II Turniej o Puchar prof. Mariana Wieczystego

w kategoriach Hobby i Senior

Nowy Targ, 22 stycznia 2011 r.

Już kolejny rok Puchar Wieczystego ma swoje trzy oblicza. W tym roku były to: XXXVII Turniej o Puchar prof. M. Wieczystego w Krakowie, VII Turniej Tańców Polskich o Puchar prof. M. Wieczystego w Wieliczce oraz II Turniej o Puchar prof. Mariana Wieczystego dla kategorii Senior i Hobby w Nowym Targu. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych imprez była idea uczczenia Profesora i jego Małżonki.

II Turniej o Puchar prof. Mariana Wieczystego dla kategorii Senior i Hobby w Nowym Targu jest już historią. I to historią, do której chce się i trzeba wracać. Było to bowiem niezwykłe wydarzenie towarzysko-sportowe, gdzie nazwa taniec towarzyski miała swoje pełne zastosowanie. Tu, na parkiecie i poza nim, odnaleźli się po latach koledzy i koleżanki z młodych lat, trzeba im było Pucharu Profesora, aby ponownie skrzyżowały się ich losy. Spotkali się też już stali bywalcy turniejów seniorskich i hobby z nowymi i wracającymi po latach miłośnikami sztuki tanecznej. I wszystko okraszone szczyptą ostrej rywalizacji, ale też zmaganiami ze słabością, bólem i chorobą. I publiczność, i miejscowa, i przyjezdna, która gorąco dopingowała uczestników tego wspaniałego wieczoru. Kiedy ten kocioł, podgrzany emocjami, wybuchnął burzą braw i wspólnym śpiewem, to i łza się w oku zakręciła, a i obraz został na długo zapisany w sercu.

Dla naszego regionu radosny jest liczny i mocny akcent par małopolskich. Na parkiet w Nowym Targu stawiły się pary z Fantazji, Stylu, Rytmu, Prima Dance, eMiKa Tarnów, Hart Nowy Targ. I nie wróciły z pustymi rękoma. W kategorii Dorośli II para pp. Maciej i Agnieszka Ćwiek, reprezentująca klub Fantazja zdobyli Puchar Profesora w obu stylach i za 10 tańców, a para pp. Ryszard Skarbek i Marta Cieszyńska, reprezentujący Styl Kraków wywalczyli I miejsce w konkurencji Standard-4. Na podium również stawały pary małopolskie w innych kategoriach, zapraszamy do wyników tutaj.

Cieszy liczny udział par, stawiło się ostatecznie 57 par z 38 klubów z Polski, Czech i Słowacji. Ale cieszą również powroty na parkiet. Po modyfikacji przepisów, ruch otworzył się na wszystkich, którzy zawodowo nie zajmują się tańcem towarzyskim, i początkujących i zaawansowanych. Jest więc szansa na kontynuację przygody z tańcem, jak długo tylko starcza sił i ochoty, a że długo można, pokazuje liczny skład kategorii Senior III. Liczymy na kolejne powroty, a może szanownego admina tej strony również zobaczymy na tanecznym parkiecie, kto wie...

I podziękowania w szczególności dla Leszka Kusiaka i klubu Hart z Nowego Targu, za determinację i sprawne przeprowadzenie imprezy, Burmistrzowi p. Markowi Fryżlewiczowi oraz władzom Miasta i Gminy Nowy Targ za mocne wsparcie imprezy, Jarkowi Michałkowi, za niepowtarzalne klimaty muzyczne, które zintegrowały wszystkich, sponsorom za dobrą wolę - dary rzeczowe i finansowe, a przede wszystkim uczestnikom turnieju i publiczności, którzy łącznie wykreowali to wspaniałe widowisko.

Kto był, zachowa wspaniałe wrażenia, kto nie był, niech nie zmarnuje okazji, następny turniej już za rok.

Do zobaczenia.

Grzegorz Gargula

20 stycznia 2011 r.

WIECZYSTY - i co dalej?

Zacznę od tego, że wielu młodym ludziom nazwisko WIECZYSTY nic nie mówi. Jeśli już, to może słyszeli, że jest taki turniej tańca, na którym można dostać wyższą klasę taneczną. Podobnie w piłce nożnej - młodzi wiedzą kto to Cristiano Ronaldo, ale kto to Eusebio, Pele, czy Górski już niekoniecznie. Proszę wybaczyć porównanie, jeśli trochę spłaszczam temat. Zmierzam do faktu, że warto znać historię tej dziedziny, którą się zajmujemy.

Każdy kraj ma swoich wielkich - Anglia: Walter Laird, Niemcy: Karl Breuer , Polska: Marian Wieczysty. Każdy kraj ma swoją historię tańca głównie dzięki tym wielkim. Każdy kraj ma swoje festiwale tańca z ugruntowaną przeszłością: Anglia - Festiwal Tańca w Blackpool, Niemcy - German Open w Mannheim/Stuttgart, Polska - Puchar Wieczystego w Krakowie. To są turnieje, na których warto być nie tylko przez wzgląd na ich tradycję. Co to pierwszych dwóch większość się ze mną zgodzi, co do trzeciego już niekoniecznie.

Wiem, jak w dzisiejszych czasach ważny jest poziom organizacyjny turnieju - warunki dla tancerzy, widzów i sędziów, poziom par, nagrody itd. itd. Przez kilka lat zarzucano, że Puchar Wieczystego to organizacyjna klapa. Że nie ma warunków, że ścisk, że duszno, że scenografia to dramat... Czasy się zmieniły i również tancerze, rodzice i trenerzy stali się bardziej wymagający. Czy to dobrze? Uważam, że tak. Wzrost poziomu to rozwój, a rozwój to przyszłość.

Frekwencja na Pucharze Wieczystego od roku 2001 sukcesywnie rosła i rośnie nadal. Czy powodem są podwójne punkty i wyższa klasa? W przeważającej części było i jest to decydujące. Inne czynniki miały do tej pory mniejsze znaczenie. Ale tylko pozornie. Bardzo dobre turnieje tańca zawsze będą miały dużą frekwencję, ale tylko wtedy, gdy będą o nią dbały.

Nie mogę jednoznacznie stwierdzić, że poziom taneczny tegorocznego turnieju był wysoki lub niski. To zależy w jakich kategoriach. W klasach EDC dorosłych rośnie i to dość mocno. Pary tańczą, wyglądają i zachowują się coraz dojrzalej. To mnie bardzo cieszy. W klasach EDCB juniorów poziom był różny. Nie potrafię jednoznacznie ocenić. Natomiast największe rozczarowanie dla mnie przyniosły klasy BAS dorosłych, w których zabrakło lokalnej jak i ogólnopolskiej czołówki. Dlaczego? Powody mogą być różne. Niedyspozycja danego dnia (czytaj: choroba), obawa (czytaj: strach) przed startem przed Mistrzostwami Polski, wiedząc, że turniej sędziują potencjalni sędziowie MP. A może coś innego? Wiem jedno - na pewno powinno dać to do myślenia i organizatorom i tancerzom, wszak jest jeszcze dużo do poprawienia w tej materii.

Trzy lata temu pisałem o wsparciu organizacji tego turnieju przez krakowskie kluby. W tym roku w dużej mierze się to udało. Wielu tancerzy i trenerów włączyło się jego organizację. Fakt społecznego "połączenia sił" w dobrym celu uważam za ewenement i sukces w skali kraju. Część szkół tańca i ich trenerów niestety nie odczuło potrzeby włączenia się. A szkoda.

Wracam do pytania postawionego w tytule. Uważam, że organizacyjnie powinno być już tylko lepiej. Co trzeba jeszcze poprawić, czego nie ma w ogóle, a powinno być - to temat dla organizatorów. Ja ze swojej strony dziękuję wszystkim za udział w tegorocznym turnieju.

Tomasz Rachwalski

18 stycznia 2011 r.

512 par! 155 klubów i szkół tańca! 74 sędziów!

436 rund! 833 tańce! 2 sale! Polonez na 180 par!

Czyli?

XXXVII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego

o Puchar prof. Mariana Wieczystego

Kraków, 15-16 stycznia 2011 r.

O tym, że tegoroczny Puchar Wieczystego może być przełomowy, pisałem już wcześniej, ale tego, że pod względem organizacyjnym, artystycznym i spotowym będzie to, aż tak znakomite przedsięwzięcie nie spodziewał się chyba nikt! XXXVII (!) edycja turnieju: 512 par, 155 klubów i szkół tańca, 74 sędziów, 436 rund, 833 tańce, to tylko wybrane statystyki Pucharu Wieczystego 2011 ukazujące skalę tego turnieju. Ale to nie wszystko, na pary z całej Polski oczekiwały 2 udekorowane, stosownie oświetlone i nagłośnione sale taneczne z rozkładanymi parkietami. Niemal każdą klasę/kategorię oceniało 15 (!) sędziów. Te pary, które dotrwały do gali finałowej (tak w sobotę, jak i w niedzielę) mogą czuć się prawdziwymi zwycięzcami, bo pokonały kilkadziesiąt par, bo zdobyły furę punktów, bo uzyskały wyższe klasy, bo dokonały tego właśnie na Pucharze Wieczystego!

Takie turnieje nie biorą się znikąd. Za tym wszystkim stoją konkretni ludzie, którzy od kilku miesięcy pracowali nad tym, żeby Kraków, żeby hale TS Wisła Kraków stały się na te dwa styczniowe dni "stolicą polskiego tańca towarzyskiego". I to im się świetnie udało. Głównym organizatorem jak zwykle był Dom Kultury "Podgórze" z Panią Dyrektor Martą Perucką-Tytko na czele. Dyrektor turnieju ("główny sprawca całego zamieszania") to jak zawsze Pan Andrzej Golonka, ekipę sędziowską zarządzała Pani Maria Nowak. W organizację turnieju zaangażowała się większość klubów i szkół tańca z Okręgu Małopolskiego PTT na czele z Zarządem tegoż okręgu. Miło było zobaczyć na Pucharze to "pospolite ruszenie" młodych działaczy tanecznych, którzy swoim zaangażowaniem w organizację turnieju sprawili, że tegoroczny Puchar Wieczystego stał na bardzo wysokim poziomie. Trudno mi tutaj oczywiście wymienić wszystkich współorganizatorów (i nie pominąć nikogo), ale skoro na gali finałowej padły dwa nazwiska, to i tutaj je wymieniam z przyjemnością: Tomasz Rachwalski i Konrad Mazurek. Brawo! Tak trzymać!

A propos: tak trzymać! to w kuluarach Pucharu już toczyły się dyskusje, dotyczące następnego Wieczystego. Dominował pogląd, że naszem Patronowi prof. Marianowi Wieczystemu, naszemu środowisku tanecznemu, aż w końcu Krakowowi, taki właśnie turniej należy się i już. Dlatego, już teraz zastanawiano się co poprawić, co ulepszyć, żeby następny Puchar wypadł jeszcze lepiej. Po tegorocznym sukcesie organizacyjnym (nie waham się użyć takiego określenia) odpuścić po prostu nie wypada. Na przkład już są pomysły jak w następnym roku "ściągnąć" na Puchar więcej par, w tym także więcej "eSek", jak zaangażować w organizację więcej klubów, jak poprawić warunki przyjęcia i pobytu par na turnieju, itd. itd. Mam nadzieję, że wyszystkie te plany uda się zrealizować i następny Puchar wypadnie jeszcze lepiej, jeszcze bardziej okazale.

Mirek Wolak

PS. Mam obiecaną jeszcze relację taneczno-sportową z Pucharu, mam nadzieję, że do końca tego tygodnia się ukaże.

7 stycznia 2011 r.

WIECZYSTY 2011 w nowej odsłonie!

XXXVII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego

o Puchar prof. Mariana Wieczystego

Kraków, 15-16 stycznia 2011 r.

Mirosław Wolak

Tegoroczny XXXVII (!) Puchar Wieczystego może przejść do historii jako przełomowy, na którym zostaną pobite wszystkie rekordy frekwencji par, sędziów, widzów. Wszystko za sprawą zmiany lokalizacji tego znamienitego turnieju. Już za tydzień spotkamy się na halach sportowych Towarzystwa Sportowego WISŁA przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie. Na czas Pucharu zostaną przekazane we władnie tancerzy z całej Polski dwie przestronne i nowoczesne hale w jednym kompleksie sportowym (oddalone od siebie dosłownie o kilka kroków). Do dyspozycji par i widzów przyjezdnych będzie dostępny parking na 400 aut!

Już dzisiaj zapraszam Wszystkich na profesjonalną stronę internetową Pucharu Wieczystego: wieczysty.org, gdzie można zarejestrować się on-line lub kupić bilet, zarezerować stolik.

Do zobaczenia na Wieczystym!

Acha, no i jeszcze życzę tradycyjnego "połamania obcasów"! :-)

Na takim turnieju warto!