MISTRZOSTWA POLSKI
Podsumowanie
Tegoroczne Mistrzostwa Polski mamy już za sobą. Gratuluję zwycięskim parom, ich klubom i trenerom. Gratuluję także tym wszystkim, którzy w mistrzostwach osiągnęli wyniki na miarę swoich ambicji i oczekiwań. W zgodnej opini obserwatorów mistrzostw i znawców tematu czołowe pary zaprezentowały bardzo wysoki poziom taneczny. Fakt ten niezmiernie cieszy w kontekście bardzo udanego poprzedniego roku dla polskich par na najbardziej prestiżowych turniejach w Europie i na świecie. Liczymy zatem na dalsze sukcesy polskiej czołówki.
Tegoroczne Mistrzostwa Polski pokazały, że mamy w kraju znakomite młode i perspektywiczne pary. I tak MP w 10 Tańcach w kategorii młodzieżowej i dorosłej wygrywa para Stukan-Janachowska (AKTT Polit.Szczeciń.), dalsze medalowe miejsca wśród amatorów zajmują Pściuk-Zawadzkaya (SZOK Gliwice) oraz Kalitowski-Domańska (ASTRA Szczecin). W kategorii młodzieżowej druga jest para Urbaniak-Kapral (SZOK Szczecinek), a trzecia Uryniuk-Uryniuk (ESTELLA Olsztyn).
W tańcach latynoamerykańskich w kategorii dorosłej swoją klasę potwierdza para Sourkov-Melnicka (AKTT Polit.Szczecińska), ale tuż za nią plasują się dwie pary Hough-Piotrowska (SZOK Warszawa), Łowicki-Pokrowskaya (AKADEMIA TAŃCA Warszawa), które dopiero od roku tańczą w kategorii amatorów. W kategorii młodzieżowej w "łacinie" wygrywa para Korolov-Sztobryn (SMIRNOW Warszawa), druga jest para Wolański-Świrska (CONTRA Warszawa), a trzecie miejsce przypada bardzo wszechstronnej parze Stukan-Janachowska (AKTT Polit.Szczecińska). W tym finale zameldowały się jeszcze dwie inne pary tańczące obydwa style 5 m. Urbaniak-Kapral oraz 6 m. Uryniuk-Uryniuk.
Medale w tańcach standardowych przypadły parom specjalizującym się w tym stylu: Koreiva-Makar (SZOK Gliwice), Kiszka-Garlicka (JANTAR Elbląg), Lacitis-Glazik (FPTSiT Bydgoszcz). Na 5 m. w finale amatorów zameldowała się para młodzieżowa Urbaniak-Kapral (SZOK Gliwice). Jak zgodnie podkreślają obserwatorzy w finale standardu zabrakło miejsca dla pary Kalitowski-Domańska (ASTRA Szczecin).
W kategorii młodzieżowej wygrała para Urbaniak-Kapral rewanżując się tym samym parze parze Stukan-Janachowska za wynik w MP w 10 Tańcach. Trzecie miejsce w "Youth'ach" zajęła para Brzeszczak-Szymerska (CONTRA Warszawa), ale na 5 miejscu znalazła się znana nam już para Uryniuk-Uryniuk.
Podsumowując, mamy znakomite pary specjalizujące się w poszczególnych stylach. Czołówka w tańcach latynoamerykańskich to ekstraklasa światowa, a "standardowcy" radzą sobie na najpoważniejszych turniejach na świecie. Tuż za nimi znajduje szeroka czołówka młodzieżowa, która już teraz zdobywa medale w 10 tańcach w kategorii dorosłej, a za rok lub dwa, to się będzie się działo... Już się nastawiam na tę rywalizację.
Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że czołowe polskie pary tak dorosłe jak i młodzieżowe są bardzo perspektywiczne i mają przed sobą jeszcze wiele lat tańca. Cieszy to, że jest ich tak liczne grono i że pomiędzy nimi toczy prawdziwa sportowa rywalizacja. A przecież po za wymienionym przeze mnie parami jest jeszcze cała rzesza par, dla których nie było miejsca w tegorocznych finałach. Te pary również pracują i na pewno mają nie mniejsze ambicje niż finaliści MP 2004.
W zgodnej opini par, sędziów oraz widzów Mistrzostwa Polski organizacyjnie stały na dobrym poziomie. Jedyną rzeczą, którą należałoby przemyśleć przy okazji organizacji MP w następnych latach jest sprawa tzw. turniejów towarzyszących. Czy przy okazji MP powinny być rozgrywane turnieje towarzyszące punktowe, na których (co wynika z przepisów turniejów punktowych) nie można organiczyć liczby startujących par?
Na koniec jeszcze kilka słów o występie na MP par z Okręgu Małopolskiego. Najlepiej bez wątpienia zaprezentowała się para Mateusz Głowa i Anna Skocz z Centrum Kultury i Sportu ze Skawiny, która jako jedyna z naszego okręgu znalazła się w finale. Para ta konsekwentnie uczestniczyła we wszytkich tegorocznych MP zajmując następujące miejsca: półfinał (8 m.) w 10 tańcach, ćwierćfinał (23-24 m.) w "łacinie" oraz 5 m. w standardzie. W rywalizacji amatorow półfinał (9-10 m.) w 10 tańcach oraz ćwierćfinał (20-22 m.) w standardzie stał się udziałem pary Jakub Kowalczyk - Bettina Molendowska (AS Kraków). Warto jeszcze wspomnieć o 15-16 m. (ćwierćfinał) pary Andrzej Suchocki-Dorota Thomas (IDEA Kraków) w tańcach latynoamerykańskich amatorów oraz 16 m. Michała Walczaka i Joanny Wątorek (ABAT Myślenice) w "łacinie" juniorów. I to w zasadzie tyle. Nie są to oczywiście wyniki, które satysfakcjonowały w pełni znawców i miłośników tańca towarzyskiego z naszego okręgu. No cóż miejmy nadzieję, że to się wkrótce zmieni i w następnych latach występy naszych par dostarczą nam więcej radości i satysfakcji, tymbardziej, że utalentowanych i pracowitych par w naszym okręgu nie brakuje.
Mirek Wolak
No i mamy marzec. Podsumowując luty można powiedzieć, że był to miesiąc w pełni turniejowy pomimo ferii zimowych. Oczywiście wyniki z tych turniejów można znaleźć w dziale Turnieje.
Dodatkowo zapraszam do Galerii zdjęć, gdzie można obejrzeć nowe fotografie.
Marzec rozpocznie się od wysokiego pułapu, bo już za tydzień 6-7 marca 2004 r. w Jeleniej Górze spotkają się najlepsze "łacińskie pary" na
Ruch przy muzyce w procesie integracji osób niepełnosprawnych
[...] Jeżeli muzyka niesie tyle przyjemności i tak jest mobilizująca do ruchu, można i należy ją wykorzystać do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Muzyka, rytm i melodia wymusza na ćwiczącym ruch o pożądanej amplitudzie i zakresie tworząc przemyślany układ ćwiczeń rehabilitacyjnych inaczej nazywając - taniec integracyjny. [...]
Serdecznie zapraszam Wszystkich do zapoznania się
z artukułem Pana Jana Golca o tańcu integracyjnym.
Zajęcia odbywają w każdą środę o godzinie 19.30 w Zespole Szkół Ogólnokszałcących Integracyjnych nr 3 w Krakowie ul. Strąkowa 3a (Cegielniana - Ruczaj)
Kontakt poprzez Internet:
totkkf@sp158.krakow.pl lub golcjw@poczta.onet.pl
W ostatni weekend (14-15.02.2004) Rzeszów był areną
22 lutego 2004 r., czyli już za tydzień odbędzie się w Andrychowie
Archiwum Aktualności:
styczeń 2004,
listopad, grudzień 2003,
wrzesień, październik 2003,
lipiec, sierpień 2003,
czerwiec 2003,
maj 2003,
kwiecień 2003,
marzec 2003,
luty 2003,
styczeń 2003,
grudzień 2002,
listopad 2002,
październik 2002,
wrzesień 2002,
sierpień 2002,
lipiec 2002,
czerwiec 2002,
maj 2002,
kwiecień 2002,
marzec 2002,
luty 2002,
styczeń 2002,
grudzień 2001,
listopad 2001,
październik 2001,
wrzesień 2001,
sierpień 2001,
lipiec 2001,
czerwiec 2001,
maj 2001,
kwiecień 2001,
marzec 2001,
luty 2001,
styczeń 2001,
grudzień 2000