No i po Pucharze Okręgu Małopolskiego.
Jak zwykle turnieje pucharowe wzbudzają żywsze emocje, szczególnie wśród par. No cóż, podwójne punkty zdobyte w rywalizacji z param z "najbliższego podwórka" mają wartość szczególną. O randze turnieju pucharowego niech świadczy fakt, że wśród publiczności pojawili niemal wszyscy trenerzy klubowi oraz właściciele prawie wszystkich szkół tańca z okręgu. Zmaganiom par także bacznie przyglądał się Zarząg Okręgu, który stawił się na pucharze niemalże w komplecie.
Jak zwykle w dziale "Turnieje" zainteresowani mogą znaleźć szczegółowe wyniki Pucharu Okręgu.
[Puchar Okręgu Małopolskiego - wyniki...]

I jeszcze z ostatniej chwili wyniki nadesłane przez skrutinera Artura Drąga:
[OTTT VIVA 2003 "O Puchar Prezydenta Miasta Mysłowice", 26.04.2003 - wyniki...]
[OTTT WIOSNA'2003, Kraków 27.04.2003 - wyniki...]


W najbliższą sobotę 26 kwietnia br. tradycyjnie już w Skawinie odbędzie się

PUCHAR OKRĘGU MAŁOPOLSKIEGO
W TAŃCU TOWARZYSKIM
SKAWINA 2003


Na pucharze o podwójne punkty będą mogły powalczyć pary we wszystkich kategoriach i klasach z wyjątkiem kat.10-11 kl.C oraz 14-15 kl.A, których rywalizacja została przeniesiona na jesień 2003.
[Szczegółowa informacja o Pucharze Okręgu...]


W dziale "Okręg Małopolski PTT" opublikowałem najnowsze uchwały Zarządu Okręgu oraz podałem skorygowaną informację na temat Nadzwyczajnego Walnego Zebrania (Kraków, 14.05.2003) oraz Sprawozdawczego Walnego Zebrania (Kraków, 14.05.2003).


ŚWIĘTA WIELKANOCNE
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych w prawdziwie wiosennym nastroju oraz "śmiesznego jajka" i "mokrego dyngusa" życzy Wszystkim Mirek Wolak.

I jeszcze informacja z ostatniej chwili, którą nadesłał Sekretarz Zarządu Okręgu Dariusz Dragan:
Zarząd Okręgu Małopolskiego PTT zwołuje
Nadzwyczajne Walne Zebranie w dniu 14.05.2003,
które odbędzie się w Krakowie przy ul. Komandosów 21
I-szy termin godz. 20.30, II-gi termin 21.00
oraz
Sprawozdawcze Walne Zebranie w dniu 14.05.2003,
które odbędzie się w Krakowie przy ul. Komandosów 21
I-szy termin godz. 21.30, II-gi termin 22.00
Prosimy Szkoły i Kluby Taneczne o powiadomienie wszystkich członków o powyższych zebraniach.
[Szczegółowa informacja o Nadzwyczajnym i Sprawozdawczym Walnym Zebraniu...]


Dzięki zaprzyjaźnionym skrutinerom z całej Polski lista wyników turniejów systematycznie się powiększa. Dzisiaj publikuję wyniki z turniejów "MAZOVIA OPEN 2003" - Warszawa, VIII Międzynarodowy TTT o Puchar Prezydenta M. Częstochowy oraz z turnieju " O GŁÓWKĘ KAPUSTY ", który odbył się w Krakowie. Jak widać organizatorzy turniejów nie przestraszyli się feralnej podobno "trzynastki", bo wszystkie te imprezy odbyły się w niedzielę 13 kwietnia br.
[Wyniki z turniejów 13.04.2003...]


Dzisiaj wtorek. Odrabiam zatem wczorajsze zaległości w publikowaniu wyników. Oczekiwane przez wielu wyniki z turniejów, mistrzostw i pucharów jak zwykle można znaleźć w dziale turnieje. A przy okazji pozdrawiam gorąco tych wszystkich, którzy już od wczoraj piszą do mnie mail'e, wysyłają SMSy, dzwonią na komórkę w sprawie tych wyników. Przyznam, że mam niemałą satysfakcję z tego, że mój serwis i moja praca jest potrzebna i ma aż tylu zwolenników.
[Wyniki z turniejów 5-6.04.2003...]


Pomóżmy Łukaszowi !

Szanowni Państwo!
Rodzice trzynastoletniego Łukasza Kwaśnego, ucznia IV klasy Szkoły Podstawowej nr 18 w Rudzie Śląskiej Kochłowicach zwracają się z prośbą o pomoc finansową dla ratowania życia swojego syna. Jeszcze pół roku temu Łukasz z powodzeniem rywalizował z rówieśnikami na ogólnopolskich turniejach tańca towarzyskiego. W październiku ubiegłego roku zachorował na aplazję szpiku kostnego (zanik szpiku). Jedynym ratunkiem dla Łukasza okazał się kosztowny zabieg przeszczepu szpiku kostnego. Ponieważ rodzina Łukasza nie dysponuje takimi środkami, dlatego zwraca się do Wszystkich Państwa o przekazanie dowolnych wpłat na jego leczenie.
Grażyna Kwaśny PKO BP I O/Katowice 12-10202313-839162524
z dopiskiem: na leczenie Łukasza Kwaśnego
lub na konto fundacji:
Fundacja na rzecz Dzieci Chorych na Białaczkę i inne choroby Układu Krwionośnego
41-800 Zabrze, ul. 3 Maja 13/15, tel. (032) 273-60-75
PBK S.A. Warszawa II O/Zabrze nr 11101297-401290028400
z dopiskiem: na leczenie Łukasza Kwaśnego


UNIA EUROPEJSKA A TANIEC TOWARZYSKI.
REWOLUCYJNE ZMIANY ?!

Przystąpienie Polski do Uni Europejskiej będzie miało wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Zmiany nie ominą także tańca towarzyskiego. Dlatego już dzisiaj na stanowisko Unijnego Komisarza d/s Tańca Towarzyskiego został powołany znany działacz naszego związku Sławomir Kowal. Do jego obowiązków będzie należała ścisła współpraca z urzędnikami unijnymi w sprawie dostosowania naszych przepisów tanecznych do norm obowiązujących w Uni Europejskiej. Tuż przed jego kolejnym odlotem na kongres do Brukseli udało się mi z Nim porozmawiać na lotnisku w Balicach.
Oto zapis tej rozmowy:
Mirosław Wolak (MW): Jakie zmiany w tańcu towarzyskim czekają nas po wstąpieniu Polski do Uni Europejskiej?
Sławomir Kowal (SK): Można powiedzieć, że zmiany, które nastąpią będą miały charakter zasadniczy, żeby nie powiedzieć rewolucyjny. Będą one dotyczyły po pierwsze poszerzenia repertuaru tanecznego, po drugie zliberalizują one dotychczasowe przepisy dotyczące strojów tanecznych, po trzecie będą one dotyczyły sędziów i sędziowania.
MW: Zacznijmy zatem od początku, co kryje się pod terminem "poszerzenie repertuaru tanecznego"?
SK: Unia Europejska stoi na stanowisku, że wstąpienie do Uni w żadnym stopniu nie oznacza odejścia od narodowych czy regionalnych wartości. Wręcz przeciwnie, Unia popiera różnorodność i odrębność kulturową swoich członków. Dlatego rozważa się poszerzenie dotychczasowego repertuaru tańców towarzyskich o dodatkowe tańce związane z regionem, który reprezentuje para.
MW: Może nam Pan przybliżyć, jakby to miało wyglądać w praktyce?
SK: Do każdego stylu, tak do standardu jak i łaciny zostałby dodany jeden taniec regionalny, który para tańczyłaby w indywidualnej prezentacji. Np. para z Krakowa pokazałaby dodatkowo w standardzie krakowiaka, a w łacinie no powiedzmy krzesanego. I dalej para z Olsztyna zatańczy mazura, a para z Torunia kujawiaka lub oberka. Dodatkowo jak najbardziej pożądane będą rekwizyty związane z danym regionem. Zaprezentujemy zatem zjednoczonej Europie kapelusz góralski, kierpce, łowicką spódnicę w pasy, haftowany gorset czy też czapkę krakowską z pawim piórem.
MW: Co jeszcze nowego dla par przygotowuje się w Brukseli?
SK: Zmiany będą dotyczyły przede wszystkim reklam na strojach par. Ze względu na swobodę jaką cieszą się obywatele Uni Europejskiej zostaną zniesione wszelkie zakazy odnośnie umieszczania reklam na strojach par. Umówmy się, cóż w tym złego, że para nawet w całości będzie ubrana w kolory firmowe Coca-Coli, proszku do prania, kremu kosmetycznego czy renomowanej firmy samochodowej. Tak się dzieje w innych dyscyplinach sportowych np. w rajdach samochodowych, w kolarstwie, w narciarstwie i okazuje się, że jest to do zaakceptowania. Wydaje się także, że ewentualna rywalizacja na parkiecie pomiędzy jednym a drugim telefonem komórkowym doda tylko kolorytu i atrakcyjności widowisku.
MW: Uff, to naprawdę rewolucja. Jakie zmiany będą dotyczyły sędziów i sędziowania?
SK: Po pierwsze stroje sędziowskie. Nie może być tak, że tylko pary mają ścisle określone przepisy dotyczące strojów, a sędziowie mają tutaj wolną rękę. W kuluarach obrad brukselskich przeważa tendencja sportowa w tym zakresie. Wszak taniec towarzyski ewoluuje w kierunku sportu olimpijskiego. Dlatego Unia Europejska skłania się do ujednolicenie strojów sędziowskich na wzór piłkarski. I tak na przedpołudniowych i popołudniowych częściach turniejów obowiązywałaby sędziów koszulka z długim (w lecie z krótkim) rękawem oraz krótkie spodenki (szorty) w jednym kolorze i fasonie dla wszystkich sędziów na danym turnieju. Dodatkowo na plecach sędzia miałby wyraźne oznaczenie stanowiska, na którym sędziuje, a więc duże litery A, B, C, ... itd. W częściach wieczornych turniejów (na galach finałowych) mogłyby obowiązywać togi sędziowskie, wszystkie jednakowe, takie jak mają adwokaci czy sędziowie w sądach. Umówmy się chodzi w tym wszystkim o to, żeby sędziowie wyraźnie odróżniali się od uczestników turniejów i od widzów. Po turnieju nie może być najmniejszych wątpliwości, kto jest "sprawcą" takich, a nie innych wyników turnieju.
MW: A w sędziowaniu co nowego?
SK: Zgodnie ze sportowymi tendencjami Unia zamierza wyposażyć sędziego głównego w gwizdek oraz żółte i czerwone kartki, a pozostałych sędziów w chorągiewki sygnalizacyjne. Chodzi tu pełną jawność i otwartość procesu sędziowania. Na przykład ostrzeżenie pary przez sędziego głównego odbywałoby się przy użyciu żółtej kartki, a czerwona kartka oznaczałby dyskwalifikację. W trakcie tańca pozostali sędziowie sygnalizowaliby głównemu przekroczenia repertuarowe oraz faule za pomocą chorągiewki.
I to właściwie główne zmiany. Teraz muszę już Pana przeprosić, żeby się nie spóźnić na samolot.
MW:Dziękuję, za rozmowę i życzę przyjemnego lotu do Brukseli.

Mirosław Wolak, Kraków 1 kwietnia 2003


Archiwum Aktualności:
marzec 2003, luty 2003, styczeń 2003,
grudzień 2002, listopad 2002, październik 2002,
wrzesień 2002, sierpień 2002, lipiec 2002,
czerwiec 2002, maj 2002, kwiecień 2002,
marzec 2002, luty 2002, styczeń 2002,
grudzień 2001, listopad 2001, październik 2001,
wrzesień 2001, sierpień 2001, lipiec 2001,
czerwiec 2001, maj 2001, kwiecień 2001,
marzec 2001, luty 2001, styczeń 2001,
grudzień 2000


Maciej Felzanowski
Beata Andrusiów

Fot.Stanisław Ziaja