INTERNATIONAL DANCE FESTIVAL - ZABRZE '2004
15-16.05.2004 Zabrze

- IDSF Central European Championships Latin
- IDSF International Open Latin
- IDSF Open Standard
- Youth Open Standard
- Youth Open Latin
- turniej punktowy


[Szczegółowe wyniki Festiwalu...]


"Wielka Unijna Majufka"

Wygląda na to, że przystąpienie Polski do Uni Europejskiej tak podziałało na organizatorów turniejów, że w okresie "dłuuuugiego weekendu majowego" nie ma turniejów (przynajmniej w naszym okręgu). A może i dobrze, bo będziemy mieli czas na prawdziwą majówkę. Pewnie są i tacy, którzy nie pamiętają lub nie wiedzą co to takiego majówka. Już spieszę wyjaśnić, a więc po długiej i mroźniej zimie, deszczowej i raczej chłodnej wiośnie przychodzi maj, słońce zaczyna grzać coraz mocniej, wszystko dookoła zieleni się. I wtedy człowieka wzbiera w człowieku coś takiego, że nie może usiedzieć na miejscu, musi wyrwać się z miasta i gnać przed siebie, "byle wokoło było zielono, a w górze śpiewały ptaki" (tak napisał poeta w wierszu). A jak ma już dość, to siada na kocu pod drzewem i pałaszuje kanapki z rzodkiewką i sałatą. Jeśli do tego wszystkiego, zmoczy nas deszczyk, to majówka jest kompletna.
W tym roku tradycyją polską majówkę urozmaica nam wejście naszego kraju do Uni Europejskiej, czy to dobrze, czy źle dla nas historia pokaże, mam tylko nadzieję, że na fali "europejskości" nie zapomnimy o naszych majówkach.
Czego sobie i Państwu życzę.

Mirek Wolak

PS. Proszę nie mylić majówki z piknikiem (ang. picnic), bo to zupełnie co innego!?:-) Podstawowe różnice: piknik nie musi odbywać w maju, deszczyk nie jest obowiązkowy, kanapki mogą nie zawierać rzodkiewki i sałaty etc.

Zdrowych, radosnych i wiosennych Świąt Wielkiej Nocy.
Suto zastawionych stołów, mokrego śmigusa i udanej zabawy.
Pogodnych spotkań w gronie rodzinnym i miłego odpoczynku,
życzy Wszystkim Mirek WolakZmiany w przepisach !!!

Taniec towarzyski jako zjawisko z pogranicza sztuki i sportu nie poddaje się sportowym regułom oceniania. Nie da się tutaj niczego zmierzyć, policzyć, porównać w centymetrach, sekundach, kilogramach. Sprawa "niewymierności" wyników w naszej dyscyplinie od wielu lat przeszkadza np. zakwalifikowaniu się tańca towarzyskiego do rodziny sportów olimpijskich. Zmiany, które poniżej przedstawię zostały zaproponowane przede wszystkim w celu zobiektywizowania i zdemokratyzowania wyników turniejowych.

Otóż, od 1 kwietnia 2004 r. zastępuje się podział par na kategorie wiekowe podziałem na kategorie wagowe. Moim zdaniem jest to zmiana ze wszechmiar słuszna, bo dlaczego niska (lekka?!) para ma stawać do rywalizacji z parą wysoką, która posiadając większy zasięg ramion i nóg generuje znacznie większy ruch na parkiecie. I na odwrót z elementarnych praw fizyki wynika, że parze niższej i lżejszej znacznie łatwiej wprawić się w ruch obrotowy niż parze wyższej.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że dotychczasowe oceny sędziowskie mają charakter ocen za tzw. "wrażenie artystyczne". W swej naturze są one nacechowane dużą dawką subiektywizmu. Wprowadza się zatem zatem drugą ocenę, tzw. ocenę techniczną, która będzie miała bardziej obiektywny (wymierny) charakter. Ocena ta będzie generowana automatycznie (komputerowo?!), a dotyczyć ma tych elementów tańca, które da się zmierzyć i porównać. I tak, wyższe oceny techniczne otrzymają pary, które uzyskają wyższe prędkości średnie w obrotach, przemierzą w trakcie występu np. w walcu wiedeńskim większą odległość, wyskoczą wyżej w skokach pasodoble, itd. Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego, zważywszy choćby na fakt, że np. w łyżwiarstwie figurowym wśród solistek i solistów od dawna o wyniku decydują poprawnie wykonane skoki, a nie strona artystyczna występu. W ocenie technicznej znajdzie także odzwierciedlenie interpretacja rytmiczna tańca. Raz na zawsze skończą się dywagacje na temat "czy para była, czy nie była w rytmie", czy też może zaprezentowała jakąś nadzwyczajnie przemyślaną "interpretację rytmiczną". Po prostu na podstawie zapisu audio-wideo oraz komputerowej analizy efektów dźwiękowych wydawanych przez stopy (obuwie?!) par rozstrzygnie się ponad wszelką wątpliwość sprawę rytmiczności pary.

Ostatnią składową wyniku pary będzie ocena za prezencję, charyzmatyczność i "skuteczny marketing" pary. Ocena ta będzie ustalana w referendum, które będzie się odbywać nonstop wśród publiczności w trakcie turnieju. Widzowie, miłośnicy i sympatycy tańca będą głosować na ulubione pary przy pomocy SMS-ów, tak jak ma to miejsce przy okazji konkursu piosenki Eurowizji. I tak najsympatyczniejsza, najładniejsza para (lub ta która przeprowadzi przed i w trakcie turnieju najskuteczniejszą "kampanię reklamowo-wyborczą") będzie miała największą szansę na końcowy sukces. Będzie to zgodne z modną ostatnio ideą "demokratyzacji życia publicznego" oraz wychodzi na przeciw tym wszystkim, którzy głośno komentując wyniki turniejów nie zgadzają się z werdyktami sędziowskimi.

I to w zasadzie tyle. Pozdrawiam.
Mirek Wolak


Archiwum Aktualności:
luty, marzec 2004 styczeń 2004
listopad, grudzień 2003 wrzesień, październik 2003
lipiec, sierpień 2003, czerwiec 2003, maj 2003,
kwiecień 2003, marzec 2003, luty 2003,
styczeń 2003, grudzień 2002, listopad 2002,
październik 2002, wrzesień 2002, sierpień 2002,
lipiec 2002, czerwiec 2002, maj 2002,
kwiecień 2002, marzec 2002, luty 2002,
styczeń 2002, grudzień 2001, listopad 2001,
październik 2001, wrzesień 2001, sierpień 2001,
lipiec 2001, czerwiec 2001, maj 2001,
kwiecień 2001, marzec 2001, luty 2001,
styczeń 2001, grudzień 2000